Adam Tomasiewicz 13 kwietnia, 2022 • 9 min czytania
Facebook LinkedIn
Spis treści

Dziś pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością. To nowoczesne instalacje, które zapewniają przyjemny i komfortowy klimat w każdym domu. Te bezawaryjne i bezobsługowe urządzenia z powodzeniem sprawią, że niskim kosztem będziesz cieszyć się wysokim komfortem. Jak dobrać pompę ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Aby w Twoim domu panowały komfortowe warunki musisz posiadać efektywny system grzewczy. Dotychczasowe rozwiązania, oparte na miejskich systemach ciepłowniczych wypierane są coraz częściej przez ekologiczne rozwiązania. W domu energooszczędnym źródła ciepła oparte o spalanie gazu, węgla czy oleju zastąpione są przez efektywne pompy ciepła. Urządzenia grzewcze nie wytwarzają więc w domu szkodliwych spalin, trującego kurzu czy niezdrowego popiołu. Do pracy pompy ciepła nie trzeba również oddzielnych kotłowni czy składu opału. Jak zatem działa takie urządzenie?

Zasada działania pompy ciepła to czysta fizyka. Poszczególne elementy tworzące układ zamknięty swoją konstrukcją przypominają budowę klimatyzatora. Za pomocą specjalnego gazu mechanizm przenosi z dolnego źródła ciepła energię do części o wyższej temperaturze, w którym następuje jego rozproszenie. Co więcej pompa ciepła dostarcza do domu wodę w temperaturze 55°, a więc taką jaka jest wykorzystywana w instalacjach ogrzewania podłogowego.

Powietrzna pompa ciepła

Pompa powietrzna zainstalowana w domu do prawidłowego funkcjonowania wymaga wielu kanałów rozprowadzających nagrzane powietrze po pomieszczeniu. Choć zakres jej pracy jest bardzo szeroki (od -25°C do +45°C) to najefektywniejsza praca jest w warunkach, kiedy na zewnątrz jest ciepło – wtedy koszty ogrzewania taką pompą ciepła są naprawdę minimalne!

Wodna pompa ciepła

Najczęściej wybieranym do domu rozwiązaniem są pompy ciepła, których zasada działania opiera się na wykorzystaniu wód gruntowych. Przyjemne ciepło rozchodzące się po pomieszczeniach to efekt wykorzystania energii pochodzącej spod powierzchni ziemi. Wysoka efektywność okupiona jest kosztowną instalacją. Skomplikowany montaż polega na wykopaniu dwóch studni głębinowych. Pobór wody zasilającej odbywa się ze studni czerpnej a odprowadzenie wody schłodzonej następuje w studni zrzutowej. Co więcej, obie musza być oddalone od siebie na tyle, aby ich zawartość nie mieszała się w jednym ujęciu. Czy ogrzewanie taką pompą ciepła ma sens? Niewątpliwie to dobre rozwiązanie dla domów o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym, w którym występuje duże zużycie ciepłej wody użytkowej.

Dobór pompy ciepła do domu jednorodzinnego

Dobór pompy ciepła to jedno z najważniejszych zadań przy projektowaniu ekologicznych rozwiązań w energooszczędnym domu. Które urządzenie wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wyliczyć własne zapotrzebowanie na ciepło? Co będzie lepsze – zasilanie wodą czy ciepło wprost z gruntu? Do określenia najlepszego rozwiązania niezbędne stają się dwa parametry:

 • powierzchnia użytkowa domu,
 • zapotrzebowanie na energię.

Na podstawie wyniku mnożenia obydwu wielkości wyznaczana jest moc pompy ciepła. To podstawowy parametr pozwalający dobrać najefektywniejsze urządzenie do ogrzewania budynku. Jeżeli dysponujemy odpowiedniej wielkości działką a lokalizacja naszego domu pozwala na budowę gruntowej lub wodnej pompy ciepła to powinniśmy skorzystać z takiej opcji. Jej cicha praca oraz niewielkie zapotrzebowanie na prąd do skutecznego działania to największe zalety takiego rozwiązania. Co więcej, wykorzystując własną, domową instalację fotowoltaiczną, możemy w ten sposób całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Jaka zatem będzie odpowiednia pompa ciepła?

Czy znasz zapotrzebowanie swojego domu na energię? Przyjmuje się, że optymalny komfort odczuwamy mając do dyspozycji 40-50 W/m2. W domu jednorodzinnym, o najczęściej spotykanej powierzchni 150 metrów kw., potrzebna jest więc pompa ciepła o mocy 7,5 kW. Czy to będzie wystarczająca wielkość? Jeżeli w domu chcemy w ten sam sposób także ogrzewać wodę użytkową to należy otrzymany wynik odpowiednio zwiększyć. O ile? Choć wszystko zależy od wielkości zużycia wody to średnią wartością dla czteroosobowej rodziny będzie to 1 kW.

Najczęściej spotykane pompy ciepła dla domów jednorodzinnych

W Polsce dominują domy jednorodzinne o powierzchni od 100 do 200 metrów kwadratowych. Najczęściej zamieszkiwane są przez cztery osoby. Zgodnie z omówionymi powyższymi wyliczeniami oznacza to, że optymalnym wyborem pompy ciepła są urządzenia o mocy od 7 do 12 kW.

Z jakim kosztem wiąże się zakup takiej instalacji?

Przy domu wybudowanym w energooszczędnej technologii, o łącznej powierzchni 100 metrów kwadratowych, zasilanym 7 kW pompą Panasonic Aquarea High Performace Split, wydatki sięgną nawet 33 tys. zł. Niewiele więcej wydamy mając większy dom, który nie jest odpowiednio ocieplony. Pompy cieplne Panasonic dobrze radzą sobie nawet przy 200 metrach kwadratowych w starszym budownictwie. A które urządzenie będzie optymalnym wyborem dla dużego, nowego obiektu? Mając do dyspozycji jednorodzinny dom o wielkości 250 metrów kwadratowych możemy efektywnie go ogrzać 12 kW pompą NIBE AMS, której rynkowy koszt to ponad 35 tys. zł. Choć to spory wydatek, to korzystając z dostępnych rozwiązań finansowych wspierających rozwój ekologicznych technologii, można go znacząco obniżyć.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła

Znając powierzchnię użytkową domu oraz zapotrzebowanie na energię wyznaczamy moc pompy cieplnej. Jednakże przy najczęściej spotykanych wartościach mamy wciąż do wyboru produkty różnych producentów. Które z nich wybrać? Czym właściwie kierować się przy zakupie pompy ciepła? Do najważniejszych parametrów, oprócz mocy cieplnej urządzenia, należą:

 • sprawność pompy ciepła – im wyższa tym mniej strat ciepła,
 • wydajność grzewcza – ilość ciepła wyprodukowanego w jednej jednostce przy określonej temperaturze,
 • współczynnik COP – określający relację mocy grzewczej i wielkości zużytej energii elektrycznej,
 • maksymalnej temperatury zasilania instalacji grzewczej,
 • wielkości emisji hałasu urządzenia.

Wybierając pompę ciepła należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr – to określenie punktu biwalentnego. To wskaźnik mówiący o granicznej temperaturze, po przekroczeniu której urządzenie pracuje z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł ciepła (np. grzałki elektrycznej), co wiąże się z koniecznością zwiększonego zapotrzebowania na energię.

Co dzieje się, kiedy pompa ciepła będzie źle dopasowana?

Montaż urządzenia o zbyt wysokiej mocy może spowodować czasowe wyłączenia, co negatywnie odbija się na awaryjności jej pracy. Zwiększone użycie sprężarki, powodowane ponownym rozruchem, sprawia, że pompa ciepła częściej się psuje.

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Dzisiejsze pompy ciepła to spory wydatek. Kilkadziesiąt tysięcy złotych zainwestowane w ekologiczne i wydajne urządzenie to dobrze wydane pieniądze. Uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, pozyskiwanie energii i ciepła w przyjazny dla środowiska sposób to niezaprzeczalne zalety. Ze względu na różnicę w ich konstrukcji i zastosowań ceny mogą się różnić pomiędzy sobą. Od czego zależy więc cena pomp ciepła?

Cena pompy ciepła zależy od:

 • wielkość powierzchni użytkowej ogrzewanego budynku,
 • celu zastosowania pompy ciepła,
 • sposobu ocieplenia poszczególnych pomieszczeń,
 • jakości wykonania i doboru zastosowanych materiałów,
 • renomy producenta,
 • parametrów użytkowych, w tym stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilości pobranej energii,
 • wydajności pompy ciepła i stopnia jej innowacyjności.

Czy cena pompy ciepła powinna być najważniejszym kryterium wyboru?

Oczywiście, że jest ona bardzo istotna, jednak przy tak zaawansowanych technologicznie urządzeniach bardziej liczącymi się parametrami są wartości użytkowe. Jednorazowy wydatek należy zestawić z generowanymi oszczędnościami, jakie uzyskujemy podczas jej wieloletniej eksploatacji. Najważniejsze jednak jest to, że zastosowanie pomp ciepła w naszych domach poprawia stan otaczającego nas środowiska naturalnego, a to jest wartość, której nie sposób zmierzyć za pomocą wydanych pieniędzy. Przełącz się zatem już teraz na najefektywniejsze zielone systemy grzewcze.

FAQ – najczęściej pojawiające się pytania o pompy ciepła

Doświadczenia producentów pomp ciepła i instalatorów domowych urządzeń grzewczych wskazują, że najczęściej pojawiające się kwestie obejmują cztery zagadnienia.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Dobierając pompę ciepła należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, wśród których jednym z najważniejszych jest moc urządzenia. Wyliczamy go na podstawie powierzchni użytkowej domu oraz zapotrzebowania na ciepło.

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Cena nie jest jedynym parametrem, który decyduje o wyborze. Przy zakupie systemu grzewczego do domu warto zwrócić również uwagę, czy urządzenie ma parownik ciepła i jaka jest wartość jego punktu biwalentnego.

Jaki rodzaj pompy ciepła do domu jednorodzinnego?

Najpopularniejszymi pompami ciepła do domu jednorodzinnego są urządzenia o mocy od 7 do 12 kW. Szczegółowy dobór zależy od powierzchni użytkowej i zapotrzebowania na ciepło. Warto zwrócić uwagę na możliwość wybudowania odpowiednich studni, co może uniemożliwić instalację pompy typu powietrze-woda.

Czy przy wyborze pompy ciepła należy kierować się ceną?

Nie da się ukryć, że cena jest ważna, jednakże przy zakupie pompy ciepła osiągane korzyści z długoletniej eksploatacji urządzenia generują oszczędności, które powodują szybki zwrot z takiej inwestycji.

Podziel się artykułem:

Facebook LinkedIn

Sprawdź konkretne oferty instalatorów

Porównaj oferty instalatorów z Twojej okolicy i wybierz najlepszą!

Porównaj oferty
 • Sprawdzeni instalatorzy
 • Najlepsze ceny sprzętu
 • Gwarancja satysfakcji

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Skorzystaj z kalkulatora online i zobacz o ile mniej możesz płacić.

Sprawdź obliczenia

Masz pytania? Poproś o pomoc naszego doradcę.

Adam Tomasiewicz

Ekspert ds. fotowoltaiki
 • •  Doświadczenie w branży fotowoltaicznej 7 lat.
 • •  Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.
Umów się na konsultację

Zobacz inne artykuły:

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania oraz w celach korzystania z narzędzi społecznościowych (Facebook, Instagram), analitycznych (Google Analytics), marketingowych (Piksel Facebooka). Możesz w każdej chwili określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we własnej przeglądarce. Jeśli będziesz korzystał z naszej strony bez zmiany w ustawieniach swojej przeglądarki, będziemy zapisywali i uzyskiwali dostęp do tych informacji (cookies) w pamięci Twojego urządzenia końcowego (komputer, telefon itp.) w wymienionych celach. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?