Porównaj oferty instalatorów!

Wybierz kategorię OZE,
sprawdź ceny i wybierz najlepszą ofertę.

Obiektywnie doradzamy. Ty wybierasz.

  • Oferty wielu instalatorów w jednym miejscu.
  • Dodatkowy rok gwarancji
  • Stały kontakt z ekspertami portalu.
DODANO: 14 January 2015        AUTOR:

RWE rozpoczyna budowę nowej inwestycji wiatrowej

RWE inwestuje w energetykę wiatrową w Polsce

To już siódmy projekt z obszaru energetyki wiatrowej realizowany przez RWE na terenie Polski. Po zakończeniu najnowszej inwestycji sumaryczna moc wszystkich farm wiatrowych działających pod szyldem RWE wyniesie 214MW, co oznacza że prąd wytwarzany przez wszystkie instalacje wiatrowe firmy jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne 225 tysięcy polskich rodzin. Jeśli natomiast chodzi o nową farmę w Opalenicy, może ona zasilić w zieloną energię wiatrową 21 tysięcy gospodarstw domowych.

– Inwestujemy w Polsce w energetykę wiatrową od 2008 r., a Opalenica to nasz siódmy projekt. Dla RWE nasz kraj jest jednym z kluczowych rynków, na którym koncern chce dalej realizować inwestycje w odnawialne źródła energii. Po okresie niepewności co do ostatecznego kształtu regulacji, finalizowane są obecnie prace nad  ustawą o OZE. Biznes ceni sobie przewidywalność, dlatego uznaliśmy, że jest to właściwy moment na realizację kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego – powiedział Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska.

– Realizacja tego projektu jeszcze w tym roku pozwoli nam na wybór pomiędzy systemem certyfikatów, a nowym systemem aukcyjnym. Przy projektach, przy których będzie możliwe dokonanie wyboru, prawdopodobnie pozostaniemy przy starym systemie. Będziemy jednak bacznie obserwować system aukcyjny, który musi zostać przetestowany w polskich warunkach rynkowych. Naszym zdaniem energetyka wiatrowa w Polsce nadal będzie odgrywać istotną rolę dla całej branży – dodaje Robert Macias.

Sprawdź, czy fotowoltaika się opłaca!

Pobierz darmowy e-book "Poradnik Prosumenta".


Darmowy poradnik!

Równocześnie RWE zaznacza, że ma w planach jeszcze kilka nowych inwestycji, ale na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach.

Szczegóły inwestycji w Opalenicy

Turbiny wiatrowe, które zostaną postawione w Opalenicy, będą miały 150 metrów wysokości przy średnicy wirnika wynoszącej 117 metrów. Dostarczone zostaną przez firmę Nordex, która od 30 lat specjalizuje się w produkcji turbin wiatrowych. Równocześnie z inwestycją przebiegać będzie modernizacja okolicznej infrastruktury drogowej – planowany jest remont prawie 3 kilometrów dróg powiatowych i gminnych. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, już w drugim kwartale 2015 roku wylane zostaną fundamenty i rozpoczną się prace nad okablowaniem. Turbiny mają stanąć latem, a całość inwestycji powinna się zakończyć jeszcze w tym roku. Nowa farma wiatrowa RWE zostanie podłączona do sieci średniego napięcia.

Źródło: rwe.pl

Powrót