Porównaj oferty instalatorów!

Wybierz kategorię OZE,
sprawdź ceny i wybierz najlepszą ofertę.

Obiektywnie doradzamy. Ty wybierasz.

  • Oferty wielu instalatorów w jednym miejscu.
  • Dodatkowy rok gwarancji
  • Stały kontakt z ekspertami portalu.
DODANO: 5 January 2015        AUTOR:

URE: OZE w Polsce zbliża się do 6 GW mocy

Urząd Regulacji Energetyki (URE) podsumował zmiany, które można było zaobserwować w Polsce w zeszłym roku i opublikował na swoje stronie internetowej wielowątkowe podsumowanie dotyczące stanu i struktury rynku energetycznego w naszym kraju. Co zrozumiałe kilka zdań poświęcono także energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i kondycji rynku OZE.

Idzie ku lepszemu (powoli)

W swoim podsumowaniu URE sugeruje, że pod koniec 2014 roku prawdopodobnie zbliżyliśmy się do magicznej granicy 6 000 MW mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Skąd takie wnioski? Z niewielkiej i niestety nie zawsze stałej (w ostatnich latach zawirowania związane były zwłaszcza z energetyką wiatrową) tendencji wzrostowej, którą zaobserwował Urząd i którą podparł liczbami. Ostatnie opublikowane dane podsumowujące stan OZE na koniec III kwartału 2014 roku mówią o 5844 MW z OZE w Polsce. Dla porównania pod koniec III kwartału 2013 roku moc z OZE zainstalowanych na terenie naszego kraju wynosiła 5511 MW. Oznacza to, że w skali roku zaobserwowano wzrost mocy OZE o nieco ponad 6 proc. Przy okazji posumowania roku URE pochwalił się także informacją, że w październiku 2014 roku Prezes Urzędu wystawił 100­tysięczne świadectwo pochodzenia OZE (mowa tu o tak zwanych zielonych certyfikatach).

Ustawa o OZE

Olbrzymi wpływ na rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce będzie miał, co także URE podkreślił w swoim rocznym podsumowaniu, kształt długo oczekiwanej i szeroko dyskutowanej ustawy o OZE. Dla przypomnienia dodamy, że uchwalenie nowej ustawy spodziewane jest pod koniec I kwartału 2015 roku.

Powrót