Porównaj oferty instalatorów!

Wybierz kategorię OZE,
sprawdź ceny i wybierz najlepszą ofertę.

Obiektywnie doradzamy. Ty wybierasz.

  • Oferty wielu instalatorów w jednym miejscu.
  • Dodatkowy rok gwarancji
  • Stały kontakt z ekspertami portalu.
DODANO: 4 January 2015        AUTOR:

W Szczytnie stawiają na OZE

Od kilku miesięcy jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Szczytnie cieszy się hybrydową instalacją wykorzystującą odnawialne źródła energii. Inwestycja została zrealizowana ze środków otrzymanych w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Szczegóły inwestycji w Szczytnie

Inwestycja została zrealizowana w jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Śląskiej w Szczytnie. Wspólnota zdecydowała się na montaż instalacji hybrydowej – łączącej pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. – Ta nasza inwestycja to przede wszystkim pomysł na obniżenie rachunków za ogrzewanie – tłumaczy Zbigniew Chrapkiewicz, prezes Wspólnoty Mieszkaniowej „Śląska 12” w Szczytnie. – Przy tym jest nie tylko oszczędniej, ale także bardziej ekologicznie. Na instalację zamontowaną przez wspólnotę składają się dwie szwedzkie pompy ciepła – urządzenia zbierające ciepło z ziemi, a następnie przekazujące je do instalacji grzewczej. Drugim składnikiem systemu jest 160 paneli fotowoltaicznych zajmujących łączną powierzchnię 450 metrów kwadratowych. Służą one za źródło energii elektrycznej zasilającej pompy ciepła, a nadwyżka elektrycznej przekazywana jest do sieci.

Tańsze ogrzewanie dzięki OZE

– Według naszych szacunków koszt ogrzania jednego metra może wahać się od 1,80 złotych do 2,40 złotych – wyjaśnia Zbigniew Chrapkiewicz. – Wcześniej koszty były znacznie wyższe, bo gdy korzystaliśmy jeszcze z miejskiej ciepłowni, to płaciliśmy nawet 7 złotych. Koszt inwestycji zrealizowanej dzięki pożyczce z WFOŚiGW w Olsztynie oszacowano na 625 tysięcy złotych. Jak zaznacza prezes Chrapkiewicz, wspólnota będzie starała się o umorzenie części zaciągniętej na inwestycję pożyczki.

– Mamy nadzieję, że uda nam się to osiągnąć – zapewnia prezes – Kwota z umorzenia zostanie wówczas przeznaczone na kolejne rozwiązania związane z ochroną środowiska. Informację na temat inwestycji podał na swojej stronie internetowej Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Tam też można znaleźć dodatkowe informacje i zdjęcia zainstalowanych w Szczytnie systemów OZE.

Powrót