Porównaj oferty instalatorów!

Wybierz kategorię OZE,
sprawdź ceny i wybierz najlepszą ofertę.

Obiektywnie doradzamy. Ty wybierasz.

  • Oferty wielu instalatorów w jednym miejscu.
  • Dodatkowy rok gwarancji
  • Stały kontakt z ekspertami portalu.
DODANO: 11 January 2015        AUTOR:

„Zielona” energia ze świątecznych choinek

Już po raz szósty ruszyła wspólna akcja miasta stołecznego Warszawy i PGNiG TERMIKA SA „Ciepło z natury”. Jej celem jest zbiórka pozostałych po świętach choinek, które zostaną ponownie wykorzystane i posłużą do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Rozpoczęła się warszawska zbiórka choinek

Akcja ruszyła 8 stycznia i tradycyjnie potrwa do końca miesiąca. Przez ten czas Warszawiacy będą mogli korzystać z usług mobilnego choinkowozu, który będzie pojawiał się w różnych częściach miasta, odwiedzając wszystkie dzielnice. Także świąteczne drzewka, które trafią do śmieci, zostaną dostarczone do organizatorów akcji. Zajmą się tym firmy odbierające odpady.

Szczegółowy harmonogram akcji „Ciepło z natury” można sprawdzić na oficjalnej stronie urzędu miasta stołecznego Warszawa, profilu akcji na Facebooku albo klikając w ten link: harmonogram mobilnego punktu zbioru choinek.

Korzyści z Ciepła z natury

– Zachęcam warszawiaków, by nie wyrzucali choinek na śmietnik. Świąteczne drzewka mogą zostać ponownie wykorzystane. Dzięki organizowanej zbiórce, towarzyszące nam podczas Wigilii świerki i jodły będą mogły powrócić do warszawiaków w postaci „zielonej” energii. Wystarczy przyjść do mobilnego punktu zbiórki w swojej dzielnicy, by zrobić coś dobrego dla swojego otoczenia – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

- Podobnie jak ponownie wykorzystujemy plastikowe butelki i makulaturę, tak też możemy zrobić z bożonarodzeniowymi drzewkami. Dzięki przetworzeniu choinek na biomasę do mieszkań warszawiaków popłynie ekologicznie czysta energia – dodaje Michał Olszewski, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Podsumowanie wcześniejszych edycji akcji 

W poprzednich edycjach akcji „Ciepło z natury” zebrano aż 1700 ton ekologicznego paliwa, które zostało w całości wykorzystane do ogrzania mieszkań i dostarczenia energii elektrycznej do domów warszawiaków. W samym 2014 roku zebrano 530 ton biomasy (o 130 ton więcej niż w roku 2013). Żeby lepiej zobrazować ilość energii, którą można wytworzyć z takiej ilości choinek, dodamy, że dotychczas zebrane świąteczne drzewka pozwalają na ogrzanie przez cały rok 1000 mieszkań o powierzchni 60 metrów kw.

Powrót