BOŚ promuje panele fotowoltaiczne w szkołach

Równocześnie z ogólnopolską kampanią edukacyjną „Postaw na słońce” ruszył projekt szkolny pod tą samą nazwą. Skierowany on jest do młodzieży uczącej się w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych i ma na celu upowszechnienie w Polsce wiedzy o fotowoltaice i odnawialnych źródłach energii.

Fotowoltaika w formie konkursu

W ramach programu zorganizowany został konkurs składający się z dwóch niezależnych odsłon: badawczej i filmowej. Szkolne zespoły mogą zgłaszać się zarówno do jednej, jak i obydwu części konkursu. Na nagrody dla zwycięzców przeznaczono około 60 tys. złotych, więc jest o co walczyć.

Rejestracja zespołów już ruszyła. Pierwotnie miała trwać do końca października, ale ze względu na zainteresowanie konkursem i liczne prośby została przedłużona i potrwa do 10 listopada. Jest więc jeszcze chwila czasu na zarejestrowanie szkolnego zespołu.

Projekt badawczy, czyli młodzi poznają fotowoltaikę

  • Etap I - Energia słońca dla szkoły,
  • Etap II - Energia słońca dla domu,
  • Etap III - Zarabiaj na słońcu - promocja instalacji OZE na przykładzie mikroinstalacji fotowoltaicznych.

W trakcie trwania konkursu zespoły badawcze przeprowadzą m.in. analizy energetyczne budynków szkolnych i mieszkalnych oraz dobiorą odpowiednie do ich specyfiki panele fotowoltaiczne. Ich zadaniem będzie także promocja rozwiązań z zakresu OZE w środowisku lokalnym i zorganizowanie kampanii informacyjnych o fotowoltaice i innych rodzajach odnawialnych źródeł energii.

Zespoły szkolne oceniane będą w dwóch kategoriach – osobno gimnazjaliści, osobno uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Projekt filmowy, czyli nakręćmy film o fotowoltaice

Zespoły uczestniczące w filmowej części konkursu będą miały za zadanie przygotować krótki film wyjaśniający znaczenie słowa prosument, a tylko od ich kreatywności zależeć będą efekty. Filmy zostaną później zaprezentowane na stronach programu i staną się elementem promocji fotowoltaiki.

W tej części konkursu zarówno zespoły gimnazjalne, jak i w ponadgimnazjalne oceniane będą wspólnie.

Gdzie można znaleźć szczegóły programu?

Szczegółowe informacje, terminarze i formularze rejestracyjne dostępne są na stronach programupostawnaslonce.pl oraz filmeko.pl.