Soitec bije rekord sprawności ogniw fotowoltaicznych

Ustanowiono nowy rekord w wydajności komórek fotowoltaicznych – taką informację podała na swojej stronie francuska firma Soitec. Sukces osiągnięto dzięki francusko-niemieckiej współpracy.

W przedsięwzięciu wzięły udział Soitec, CEA-Leti oraz Fraunhofer ISE. Osiągnięcie już zostało potwierdzone przez niezależny japoński instytut AIST

Nowy fotowoltaiczny rekord

Badaczom udało się osiągnąć sprawność ogniwa w wysokości 46%. Samą próbę przeprowadzono na ogniwie fotowoltaicznym z wykorzystaniem soczewek Fresnela, a więc w wysokowydajnej technologii CPV.

To kolejny rekord wydajności, który mogą na swoje konto zapisać europejskie instytucje i firmy. Co więcej poprzedni także padł dzięki francusko-niemieckiej współpracy. Okazuje się, że na polu wydajności systemów fotowoltaicznych Europejczycy na razie nie mają sobie równych.

Soitec już planuje bicie kolejnego rekordu

Jocelyne Wasselin, wiceprezes działu odpowiedzialnego za prace rozwojowe nad komórkami solarnymi w Soitecu, zapowiedziała, że firma już planuje rozwój technologii, która pozwoli na osiągnięcie wydajności rzędu 50%. Nie pozostaje nic innego tylko trzymać kciuki za kolejne sukcesy na polu innowacji w fotowoltaice i czekać na kolejny rekord.