Warmińsko-mazurskie stawia na fotowoltaikę

W naszym wcześniejszym artykule wspominaliśmy o tym, że Warmia i Mazury dołączyły do programu „Prosument”. Dzisiaj mamy kolejne dobre wiadomości dla mieszkańców tego regionu – w Wesołówku koło Wielbarka 6 listopada bieżącego roku otwarto pierwszą włączoną do sieci elektroenergetycznej farmę fotowoltaiczną w województwie.

Farma fotowoltaiczna Wesołówko – szczegóły inwestycji

Inwestycja wybudowana została na terenie byłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego i zajmuje teren prawie 1 hektara. Całe przedsięwzięcie kosztowało ponad 4,1 miliona zł, a część funduszy pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W trakcie uroczystego otwarcia inwestycji prezes spółki Fotowoltaika Wesołowo Dariusz Sarbiewski podkreślił, że bez tych dodatkowych środków finansowych przeprowadzenie przedsięwzięcia byłoby niemożliwe. Farma rocznie wyprodukuje około 700MWh energii elektrycznej, czyli może stać się źródłem prądu aż dla 150 średnich gospodarstw domowych. Wszystko to dzięki 2640 modułom fotowoltaicznym.

Co jeszcze czeka Warmię i Mazury?

Wiosną przyszłego roku mają ruszyć prace nad zupełnie nową inwestycją. Kolejna farma fotowoltaiczna w województwie powstanie w miejscowości Jedwabno, zajmie teren pół hektara i będzie miała moc 0,6MW. Inwestycję, której koszt szacuje się na 4,25 miliona złotych, przeprowadzi spółka Fotowoltaika Jedwabno.