Elektrownie słoneczne - prąd ze słońca

 

Elektrownia słoneczna to nic innego jak duża ilość urządzeń produkujących energię elektryczną ze słońca, czyli paneli fotowoltaicznych. Cel ma być jeden - mają produkować dużą ilość energii elektrycznej. Nie od dziś wiadomo, że inwestycja w odnawialne źródła energii to nasza nieunikniona przyszłość. Coraz więcej energii wykorzystuje się z alternatywnych źródeł energii aby zmniejszyć emisję substancji zanieczyszczających środowisko. Im bardziej będziemy niezależni od węgla, gazu ziemnego i ropy, tym lepiej dla naszego zdrowia i naszych portfeli.

Największa elektrownia słoneczna zamontowana jest na pustyni Mojave w Kalifornii. Solar Energy Generating System (SEGS) to instalacja zajmująca około 4 milinów metrów kwadratowych i osiąga moc 354 MW. 

Fotowoltaika na tej farmie działa już od 1992 roku i jeszcze żadna elektrownia nie osiągnęła większej mocy od tej.

Elektrownie słoneczne w Polsce

Polska też coraz więcej uwagi poświęca na rozwoju energii odnawialnej, inwestując coraz więcej pieniędzy w projekty i ustawy związane z OZE. Kalifornia świeci dla nas przykładem i nie powinniśmy zostawać daleko w tyle. Z roku na rok coraz więcej arów pokryte są panelami fotowoltaicznymi, które produkują nam darmową energię elektryczną. Szacowana moc osiągnięta przed elektrownie słoneczne w roku 2014 to 6,6 MWp. Jedna z największych elektrowni słonecznych w Polsce została otworzona w Gubine. Koszt budowy to ok. 10 mln złotych. Pierwsza część farmy, zajmująca ok. 2,6 ha ma moc ok 1,5 MW, umożliwia zaspokojenie potrzeb na prąd ok. 700-900 domków. Ale to jeszcze nie koniec. Otóż inne części farmy pozwolą na osiągnięcie mocy ok. 4MW, zajmując powierzchnię 7 ha co oznacza, że farma będzie największą farmą fotowoltaiczną w Polsce. W Polsce oprócz farmy w Gubinie mamy inne elektrownie, które przedstawiono w tabeli podając moc instalacji.

 

Elektrownie słoneczne w Polsce o mocy powyżej 20 kW

Miejscowość Moc 
Cieszanów 2,0 MW
Kolno 1,84 MW
Gdańsk 1,64 MW
Gubin 1,5 MW
Wierzchosławice 1,0 MW
Ruda Śląska 311 kW
Polkowice 100 kW
Łódź 82 kW 
Bydgoszcz 80,5 kW
Jaworzno 71,76 kW
Warszawa 54 kW
Rybnik 21,42 kW
Rzeszów 20 kW
Warszawa 20 kW

 


Elektrownia słoneczna 

 

Zapoznaj się także z innymi zbieżnymi nazwami, powiązanymi z elektrownią słoneczną, takimi jak ogniwa fotowoltaiczne, energia słonecznapanele fotowoltaicznefarma fotowoltaicznapompy ciepła oraz fotowoltaika.

 

 

 

 

 

Photo credit: Walmart Corporate / Foter / CC BY