Cena Paneli fotowoltaicznych (słonecznych) – Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena zestawu (panele fotowoltaiczne i inwerter) zależy głównie od jego rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. Na ostateczną cenę ma wpływ również rodzaj dachu, na którym montowane są panele słoneczne.

Suma jaką należy zapłacić za zestaw to nie tylko cena zakupu paneli fotowoltaicznych i inwertera, ale także cena montażu fotowoltaiki.

Koszt montażu ogniw fotowoltaicznych zależy od:

 • instalatora,
 • doświadczenia firmy,
 • miejsce montażu, gdzie zostaną zamontowane panele słoneczne.

Dzięki naszej stronie internetowej ogniwa fotowoltaiczne nie będą miały przed Tobą tajemnic. Sprawdzisz cenę paneli słonecznych oraz koszty instalacji, dowiesz się jaki zestaw ogniw fotowoltaicznych będzie Ci potrzebny oraz jakie dofinansowanie możesz uzyskać.

Dach z instalacją fotowoltaiczną

Cena paneli słonecznych

Miasto

Moc zestawu

Szczecin

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Warszawa

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Poznań

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Katowice

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Kraków

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Wrocław

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Zielona Góra

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Bydgoszcz

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Olsztyn

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Toruń

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Lublin

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Kielce

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Rzeszów

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Opole

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Białystok

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Łódź

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Gdańsk

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Gorzów Wielkopolski

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Zobacz wszystkie oferty w okolicy

 

Fotowoltaika - średnie ceny i koszty w Polsce paneli słonecznych

Ceny fotowoltaiki zależą głównie od rozmiaru instalacji oraz od jakości jej komponentów.

Panel fotowoltaiczny 3kW

   16 832 zł - 19 021 zł

Panel fotowoltaiczny 5kW

    22 446 zł - 27 825 zł

Panel fotowoltaiczny 10kW

    37 130 zł - 47 049 zł

 

Wybierając rozmiar fotowoltaiki należy kierować się jej celem. Jeśli panele fotowoltaiczne mają produkować energię elektryczną jedynie na użytek domowników, można skorzystać z prostej metody. Przyjmując, że na każde 50zł miesięcznie wydane na prąd rekomenduje się 1kW mocy paneli słonecznych, łatwo obliczyć, że:

Pieniądze

 

 Jeśli rachunek za prąd wynosi 250 zł/mies.

 

Instalacja fotowoltaiczna 5kW

 

  To instalacja powinna mieć moc ok. 5 kW

 

Cennik - średnie ceny paneli fotowoltaicznych

Na podstawie ofert 25 instalatorów z całej Polski na portalu Ekofachowcy.pl. Dane z 04.04.2020 r. 

Jakość/Moc 3kW 5kW 10kW
Znakomite 19 021 zł 27 825 zł 47 049 zł
Korzystne 18 187 zł 25 167 zł 42 030 zł
Najtańsze 16 832 zł 22 446 zł 37 130 zł

Panele fotowoltaiczne - ceny brutto, zawierają koszt zakupu oraz montażu instalacji dachowej na budynku mieszkalnym (8% VAT).

Podejmując decyzję o wyborze instalatora należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie, ile instalacji zamontował, jak długo działa na rynku oraz opinie jego klientów. Bez właściwego montażu oraz podłączenia do sieci, panele fotowoltaiczne (niezależnie od ceny) będą bezużyteczne lub nie będą działały prawidłowo. Wybierając zestaw fotowoltaiczny należy wziąć pod uwagę nie tylko jakość i ceny paneli fotowoltaicznych, ale także instalatora.

Wiemy jak trudną decyzją jest wybór najlepszego zestawu fotowoltaicznego, dlatego aby go ułatwić, na portalu Ekofachowcy.pl oceniamy doświadczenie instalatorów oraz jakość komponentów, na których pracują. Zawsze liczymy się z opinią naszych klientów i współpracujemy tylko z wybranymi - najlepszymi instalatorami z całej Polski.

Miejsce montażu ma wpływ na ceny paneli fotowoltaicznych, bo różny jest podatek VAT.

 • Instalacja fotowoltaiczna na budynku mieszkalnym - 8% VAT,
 • Instalacja fotowoltaiczna na budynku gospodarczym lub instalacja naziemna - 23% VAT.

Fotowoltaika - Instalacja - ceny a jakość

Jakość komponentów instalacji fotowoltaicznej przekłada się bezpośrednio na jakość oraz efektywność całego zestawu, a co za tym idzie ceny fotowoltaiki.

Zestawy znakomite charakteryzują się najwyższą jakością inwertera i paneli fotowoltaicznych. Takie instalacje mają najdłuższy czas gwarancji oraz najwyższą efektywność. Fotowoltaika ceny - zestawy znakomite:

 • 3kW - 19 021 zł
 • 5kW - 27 825 zł
 • 10kW - 47 049 zł

Zestawy korzystne zawierają przynajmniej jeden komponent (panele fotowoltaiczne lub inwerter) z wyższej półki. Fotowoltaika ceny - zestawy korzystne:

 • 3kW - 18 187 zł
 • 5kW - 25 167 zł
 • 10kW - 42 030 zł

Zestawy najtańsze zbudowane są niskiej jakości komponentów, charakteryzują się najniższą efektywnością oraz gwarancją na komponenty. Fotowoltaika ceny - zestawy najtańsze:

 • 3kW - 16 832 zł
 • 5kW - 22 446 zł
 • 10kW - 37 130 zł

Na podstawie ofert 21 instalatorów z całej Polski! Unikalne dane z portalu EkoFachowcy.pl Jak dopasować rozmiar instalacji fotowoltaicznej? Jak zmienia się cena paneli fotowoltaicznych w zależności od wielkości instalacji?

Ogniwa fotowoltaiczne - cena a typ ogniw.

Ogniwa fotowoltaiczne - ich cena zależy od typu ogniw. Każdy rodzaj ogniw charakteryzuje się inną efektywnością a co za tym idzie ceną.

Najwyższe ceny mają ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, które jednocześnie są najbardziej efektywne. Do tańszych należą ogniwa polikrystaliczne - najczęściej montowane w małych instalacjach prosumenckich. Natomiast najniższe ceny mają ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe, są także najmniej efektywne i zajmują najwięcej powierzchni, dlatego stosowane są głównie w dużych farmach fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne mają najwyższą ceny ze względu na wysoką jakość materiału półprzewodnika, z którego są zbudowane oraz najwyższą sprawność 16-20%. Ogniwa monokrystaliczne to najlepszy wybór dla osób, które dysponują małą powierzchnią dachu, ponieważ mniejsza liczba paneli zbudowanych z tych ogniw wyprodukuje taką samą ilość energii elektrycznej, co większa liczba paneli zbudowana z ogniw o mniejszej jakości.Takie panele fotowoltaiczne to wysoka cena, ale także najwyższa jakość i efektywność.

Ogniwa polikrystaliczne mają niejednolitą powierzchnię, w której widoczne są kryształy krzemu. Cena tych ogniw fotowoltaicznych jest niższa ze względu na niższą jakość materiału, z którego są zbudowane. Sprawność tych ogniw wynosi 14-17%. Ogniwa polikrystaliczne to dobry wybór dla osób, które dysponują dużą powierzchnią dachu.

Ceny amorficznych ogniw fotowoltaicznych są najniższe, ponieważ charakteryzują się najmniejszą sprawnością 8-12%. Ten typ ogniw zbudowany jest z amorficznego kryształu krzemu.

Cena zestawu (panele fotowoltaiczne i inwerter) zależy od wielu elementów m.in. komponentów, firmy instalatorskiej oraz miejsca instalacji (budynek mieszkalny, budynek gospodarczy, instalacja naziemna).

Podsumowując na ceny paneli fotowoltaicznych składają się następujące czynniki:

 • Rodzaj i cena ogniw fotowoltaicznych (monokrystaliczne, polikrystaliczne albo cienkowarstwowe),
 • Moc / wielkość fotowoltaiki,
 • Typ instalacji (na gruncie czy na dachu),
 • Efektywność, czyli skuteczność z jaką instalacja zamienia energię słoneczną na prąd,
 • Okres gwarancji.

 

Zobacz nasz poradnik odpowiadający na wszystkie pytania dotyczące wyboru paneli fotowoltaicznych!

 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej rodziny waha się między 15 000 a 25 000 złotych. Jednak ostateczna cena, zależy m.in. od mocy wybranej instalacji, rodzaju paneli, czy dofinansowania, z jakiego się skorzysta. Dokładna wycena jest możliwa po podaniu wszystkich niezbędnych parametrów potrzebnych do założenia paneli.

Ile można zaoszczędzić dzięki panelom słonecznym?

Zakładając, że czteroosobowa rodzina zużywa rocznie 3000 kWh, a instalacja fotowoltaiczna pokrywa 100% zapotrzebowania, można zaoszczędzić około 1800 zł. Dużo zależy jednak od rodzaju instalacji i bilansu wyprodukowanej oraz zużytej energii. Dowiedz się więcej o opłacalności fotowoltaiki.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Poza panelami słonecznymi, najważniejszym elementem instalacji jest inwerter zwany również falownikiem. Pozwala on na zamianę prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach. Dokładna budowa domowej fotowoltaiki różni się w zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na instalację off-grid, czy on-grid.

Czym różni się fotowoltaika od kolektorów słonecznych?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Kolektory zamieniają moc promieni słonecznych na energię cieplną. Kolektory i panele różnią się oczywiście budową. Łączy je przyjazność dla środowiska, jednak fotowoltaika ma zdecydowanie szersze zastosowanie.

Jak dopasować moc paneli?

Żeby dokładnie dopasować moc instalacji fotowoltaicznej, należy podać takie parametry jak roczne zużycie prądu, rodzaj dachu, czy nasłonecznienie. Wówczas będzie można dobrać ilość paneli słonecznych. Jeden o powierzchni 1 - 1,8 m² ma zazwyczaj moc nominalną na poziomie 200 - 300 Wat.