Adam Tomasiewicz 25 września, 2021 • 9 min czytania
Facebook LinkedIn
Spis treści

Jeśli jesteś na tej stronie, to prawdopodobnie rozważasz zakup paneli fotowoltaicznych. To słuszny trop! Fotowoltaika oraz pozyskiwanie energii za jej pomocą stają się coraz bardziej popularne. Wiedzą o tym producenci, którzy próbują zwrócić Twoją uwagę na swoją ofertę. Pozwól, że podpowiemy Ci, jak nie pogubić się w gąszczu propozycji i jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne, które spełnią Twoje oczekiwania.

Czy wiesz, jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Już na samym początku powinieneś wiedzieć, że jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Nie istnieje ani idealny producent, ani idealna oferta, która zadowoli wszystkich zainteresowanych fotowoltaiką. Na szczęście nie masz się czego obawiać. Na rynku działa wielu naprawdę świetnych producentów z bardzo przyzwoitymi produktami. Pytanie tylko, co Ciebie interesuje oraz ile i za co chcesz tak naprawdę płacić?

No właśnie! Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że panele fotowoltaiczne się opłacają. Sprawdziłeś, ile mniej więcej kosztuje fotowoltaika i wiesz, że możesz otrzymać na nią dofinansowanie. Zapewne zastanawiasz się teraz, jakie kluczowe parametry wziąć pod uwagę przy doborze paneli do Twoich indywidualnych potrzeb. Określiłeś budżet na całe przedsięwzięcie, oszacowałeś zapotrzebowanie na energię w Twoim domu i wiesz, na jakiej powierzchni zostanie zamontowana instalacja.

https://youtube.com/watch?v=u8epFEblvtw

Top 10: najlepsze panele fotowoltaiczne w 2021 wg. ekoFachowcy.pl:

 ModelMaksymalna wydajnośćGwarancja produktuGwarancja mocy 
1Longi Solar LR4-60HIH-370M20,3%12 lat25 latPokaż oferty
2Jinko JKM320M-60V 320W19,18%15 lat25 latPokaż oferty
3JA Solar JAM60S20-375/MR20,1%12 lat25 latPokaż oferty
4Trina Honey Black M TSM-325DD06M.05(II)19,3%12 lat25 latPokaż oferty
5Longi Solar LR4-72HIH-445M20,5%12 lat25 latPokaż oferty
6Hanwha Q-Cells Q PEAK DUO-BLK-G9 34019,7%12 lat25 latPokaż oferty
7Jinko JKM395M-6RL3 395W20,69%12 lat25 latPokaż oferty
8JA Solar JAM60S17-325/MR19,3%12 lat25 latPokaż oferty
9Trina Honey M TSM-375DE08M.08(II)20,5%12 lat25 latPokaż oferty
10CanadianSolar CS3L-340P18,38%10 lat25 latPokaż oferty

Na co zwracać uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych?

MocTutaj wiele zależy od tego, czy wybierasz panele fotowoltaiczne do gotowego domu czy też dom jest dopiero w budowie. Niezależnie od tego przed ostatecznym wyborem paneli fotowoltaicznych powinieneś znać zapotrzebowanie energetyczne Twojego obecnego bądź przyszłego lokum. W pierwszym przypadku możesz skorzystać z dotychczasowych rachunków za prąd oraz dostępnych w sieci poradników lub kalkulatorów. Zachęcamy do przeczytania przygotowanego przez nas artykułu wyjaśniającego Jak dobrać moc fotowoltaiki.W każdym razie system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp wyprodukuje około 1000 kWh energii. Mniej więcej tyle zużywa przeciętnie jedna osoba w gospodarstwie domowym. Pamiętaj, że jest to norma przyjęta dla polskich warunków klimatycznych.
SprawnośćSprawność paneli fotowoltaicznych to z jednej strony wykorzystanie dostępnych rozwiązań, a z drugiej wdrażanie najnowszej technologii. Niekiedy mylnie stosuje się synonim wydajność. Chodzi tu bardziej o samą konstrukcję paneli, wymiary oraz  parametry techniczne. O sprawności fotowoltaiki decyduje w dużej mierze materiał, z jakiego zostały wykonane panele. Wykorzystanie ogniw monokrystalicznych, polikrystalicznych bądź krzemu amorficznego nie pozostaje bez wpływu na sprawność modułu. Nie bez znaczenia pozostaje sposób montażu, w tym kąt nachylenia całej instalacji fotowoltaicznej. Istotne jest, czy instalacja znajduje się na dachu czy na gruncie. Ponadto dużą rolę odgrywa tu także nasłonecznienie czy panujące w danym regionie warunki atmosferyczne.
MarkaJak w przypadku innych produktów i usług, również i fotowoltaika ma swoich liderów wśród producentów. Istnieją też tacy, których prawdopodobnie wolałbyś uniknąć. Jeśli zatem poszukujesz paneli słonecznych dobrej marki, zwróć uwagę na jej doświadczenie, dotychczasowe realizacje, opinie dotychczasowych klientów, certyfikaty, jak również testy, jakim zostały poddane. Wiele o danej marce mówi gwarancja, jaką daje na swoje produkty. Dobrym i rzetelnym źródłem wiedzy o wiodących na rynku markach są rankingi. Dzięki nim poznasz orientacyjne ceny paneli fotowoltaicznych oraz dowiesz się, gdzie kupić wybrany model. Zestawienie producentów najlepszych paneli fotowoltaicznych przedstawiamy w dalszej części artykułu.
GwarancjaGwarancja pochodząca od sprawdzonych producentów paneli fotowoltaicznych obejmuje kilka aspektów. Sam produkt otrzymuje najczęściej gwarancję w przedziale od 10 do 25 lat. Kluczowa jest także gwarancja uzysku, która opiewa zazwyczaj na 25 lat. Warto pamiętać, że także instalatorzy oraz producenci falowników dają gwarancję na swoje usługi. Dodajmy, że po upływie okresu gwarancyjnego najlepsze panele fotowoltaiczne często pracują dłużej bez znacznego spadku efektywności.
TrwałośćZwana także żywotnością, to rzeczywisty czas pracy paneli słonecznych. Duża część producentów zapewnia, iż panele będą działać bez zarzutu przez 25 lat. Po upływie tego czasu należy spodziewać się spadku wydajności o minimum 80%. Nie jest to regułą. Dzieje się i tak, że panele świetnie sobie radzą przez kolejne dziesiątki lat, a ich właściciele podkreślają niezawodność i oszczędność, jakie zapewnia fotowoltaika. Faktem jest, że im dłużej służy nam instalacja, tym koszty fotowoltaiki stają się niższe. Dlatego dobrze jest wybrać panele z trwałego materiału, a montaż instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać specyficzne cechy terenu, jak również warunki atmosferyczne na nim panujące.

Zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznej. Czego powinieneś się wystrzegać?

Chociaż panele słoneczne uchodzą za bardzo trwałe i sprawne, istnieje szereg zagrożeń, które mogą znacznie obniżyć jakość ich pracy. To z kolei przełoży się na wyniki z uzysku oraz opłacalność całej inwestycji. Obszerne opracowanie na temat najczęściej występujących uszkodzeń paneli fotowoltaicznych przygotował instytut TÜV Rheinland i opublikował go w raporcie pod tytułem “Technical risks of PV projects”.

Wspomniany raport wymienia 10 najpoważniejszych zagrożeń dla instalacji fotowoltaicznej. Są to kolejno:

 1. Niewłaściwa instalacja – często wynika z niedbałości, z brakiem wiedzy, jak podłączyć instalację, lecz może być także konsekwencją wyboru taniego producenta. Naprawa tego problemu wiąże się ze sporymi kosztami.
 2. Pęknięta szyba panelu – w jej następstwie występuje korozja ogniw oraz obwodów elektrycznych. Skutkuje obniżeniem wydajności panelu, w skrajnych zaś sytuacjach może stwarzać dość duże niebezpieczeństwo.
 3. Potencjalna degradacja indukowana (PID) znana również jako Efekt PID. To zjawisko powodujące obniżenie uzysku energii, a wywołuje je tzw. indukowane napięcie. Prąd ucieka do ziemi, uszkadzając przy tym panel.
 4. Ścieżki ślimacze powstają za sprawą mikropęknięć oraz odbarwień. Niekiedy stają się dostrzegalne gołym okiem. Występują zazwyczaj na słabej jakości panelach nawet kilka tygodni po instalacji, powodując obniżenie ich wydajności. Jeśli bardzo zależy Ci na uniknięciu mikropęknięć, powinieneś zastanowić się nad wyborem bardziej wytrzymałych paneli szkło-szkło (glass-glass/double glass) w miejsce rozwiązania szkło-folia.
 5. Wadliwa folia ochronna to problem, który może powstać na etapie produkcyjnym bądź instalacji w wyniku przypadkowego uszkodzenia przez np. montera paneli. Nie jest to częsty mankament, jednak warto mieć go na uwadze, gdyż defekt folii może skutkować uszkodzeniem ogniw.
 6. Delaminacja, czyli odklejanie się folii ochronnej. Również i ona może skutkować uszkodzeniem ogniw, do których zaczyna docierać wilgoć. Efektem jest m.in. obniżenie wydajności pracy paneli PV.
 7. Hotspoty zwane też gorącymi punktami z racji wysokiej temperatury mogą wypalać dziury w folii ochronnej, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do pożaru całej instalacji fotowoltaicznej.
 8. Zabrudzenia paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależą od natężenia zanieczyszczeń na danym terenie, jak również obecności ptaków.
 9. Przegrzanie skrzynki przyłączeniowej wywołane wysoką temperaturą może w części przypadków skutkować przerwaniem pracy urządzenia, w innych nawet pożarem.
 10. Awaria diody bocznikowej bądź skrzynki przyłączeniowej niejednokrotnie kończy się wstrzymaniem przepływu energii do inwertera.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

W kontekście fotowoltaiki, a zwłaszcza co jakiś czas idących w górę cen prądu, zasadne wydaje się pytanie o wydajność paneli fotowoltaicznych. Jeśli więc poważnie zastanawiasz się nad wyborem paneli fotowoltaicznych, zapewne zdążyłeś już zadać pytanie – a ile energii da mi ta cała fotowoltaika? Podpowiadamy – kluczowa staje się tutaj moc paneli PV.

działanie paneli fotowoltaicznych

Zastanawiając się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, na pewno spotkałeś się z takim pojęciem jak moc nominalna. Służy ono do definiowania sprawności paneli PV. Określa się ją według standardu STC (Standard Test Conditions). Promieniowanie słoneczne, jakiemu poddaje się testowane panele wynosi 1000 W/m2 przy temperaturze 25°C. Rzeczywista moc paneli jest jednak inna i zależy od nasłonecznienia, temperatury oraz innych specyficznych dla danego regionu czynników atmosferycznych. 

Dobrze jest też przyjrzeć się tzw. tolerancji mocy. Moc paneli fotowoltaicznych w danej serii od tego samego producenta może się nieznacznie różnić. Jeśli jeden z paneli w danym module pracuje z mniejszą mocą, pozostałe dopasują się do niego. Warto zwrócić uwagę, czy panele posiadają zarówno dodatnią, jak i ujemną tolerancję np. -5%/+5%.

Najlepsze panele fotowoltaiczne wykazują odporność na wysokie temperatury i dobrze radzą sobie nawet w temperaturze 50°C, ale też generują energię elektryczną przy niskim nasłonecznieniu. Moduły fotowoltaiczne tak naprawdę czerpią energię ze słońca niemal przez cały rok. 

A skoro już o nasłonecznieniu mowa, warto, żebyś wiedział, że istnieją dwa rodzaje paneli, a mianowicie jednostronne oraz dwustronne. Te drugie absorbują światło, jak sama nazwa wskazuje, dwiema stronami i są jeszcze bardziej wydajne. Ostateczna decyzja co do wyboru paneli słonecznych oraz tego, jak je łączyć (szeregowo bądź równolegle) należy jednak do Ciebie!

Gwarancja na panele słoneczne – jak długo będzie działać fotowoltaika?

Wprawdzie niska awaryjność to wielki atut instalacji fotowoltaicznych, jednak co lepsi producenci nie boją się wystawiać wieloletnich gwarancji na swoje produkty. Zazwyczaj będziesz miał do czynienia z czterema rodzajami gwarancji, a mianowicie:

 • gwarancją na panele fotowoltaiczne jako produkt (od 10 do 25 lat),
 • gwarancją wydajności (zwaną również gwarancją uzysku czy sprawności – około 25-30 lat),
 • gwarancją na falownik (5 do 20 lat),
 • gwarancją wykonania montażu (2 do 10 lat).

Oprócz gwarancji otrzymasz u wybranych producentów także ochronę systemu montażowego czy zabezpieczeń elektrycznych. Ponadto powinieneś liczyć się z tym, że pewnego dnia Twoje gwarancje wygasną. Dobra wiadomość jest jednak taka, że fotowoltaika od dobrych producentów dobrze radzi sobie jeszcze długo po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego. Im dłużej pracuje instalacja, tym niższy staje się całkowity koszt paneli fotowoltaicznych. Może oczywiście dojść do spadku mocy, jednak dobrze prowadzona konserwacja instalacji pozwala na działanie fotowoltaiki jeszcze przez długi czas.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Wybór paneli fotowoltaicznych wiąże się również z decyzją, jakiego rodzaju miałyby one być. Obecnie panele fotowoltaiczne dzielimy na trzy rodzaje. Są to następujące typy paneli:

 1. Panele monokrystaliczne odznaczają się najwyższą wydajnością (17-23%), co przekłada się także na ich cenę. Do ich produkcji wykorzystuje się pojedynczy krzem (mono C-Si). W miarę spadku temperatury obniża się ich moc, natomiast siła promieniowania słonecznego przekłada się na wydajność pracy ogniw fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne łatwo rozpoznamy dzięki charakterystycznej czarnej bądź ciemno granatowej barwie.
 2. Panele polikrystaliczne wytwarza się z niejednolitych kryształów krzemu polikrystalicznego (Poly C-Si). Łatwo rozpoznasz je po intensywnej niebieskiej barwie. W porównaniu z panelami monokrystalicznymi są tańsze i łatwiej dostępne. Swoją popularność zawdzięczają także dobrym uzyskom w słabo nasłonecznionych miejscach. Na uwagę zasługuje także odporność paneli na działanie czynników zewnętrznych.
 3. Panele amorficzne zwykło nazywać się także cienkowarstwowymi. W swojej konstrukcji ogniwa fotowoltaiczne nie są nazbyt grube, przez co stają się dosyć elastyczne w montażu na zróżnicowanych powierzchniach. Godna odnotowania jest odporność instalacji na wysokie temperatury. Dzięki temu spadek uzysku energii w najcieplejszych miesiącach roku nie wydaje się znaczący. Ta nowoczesna technologia zyskuje coraz większe grono zwolenników m.in. z powodu wydajności w miejscach o niskim nasłonecznieniu

Więcej na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych przeczytasz w naszym artykule: rodzaje paneli fotowoltaicznych.

https://youtube.com/watch?v=-tcJ-uiGl08

Fotowoltaika w świetle najpopularniejszych technologii

Postęp technologiczny, jak również potrzeba większych uzysków oraz lepszej wydajności wymagają na producentach odwoływania się do coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza kilka technologii, które omawiamy pokrótce poniżej.

W porównaniu z klasycznymi modułami fotowoltaicznymi, instalacje oparte na technologii PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) wykazują jeszcze większą wydajność. Zawdzięczają to m.in. zdolności do przetwarzania promieni słonecznych o różnych długościach fal. Producenci najlepszych paneli fotowoltaicznych na rynku chętnie sięgają po tę technologię.

Moduły wykonane w technologii HALF CUT świetnie radzą sobie w miejscach zacienionych. Cechuje je także duża wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wykorzystywane tutaj ogniwa połówkowe redukują straty mocy nawet czterokrotnie. Moduły wykonane w technologii HALF CUT to przeważnie mniejsze ryzyko mikrouszkodzeń, a co za tym idzie – także dłuższa żywotność całej instalacji PV.

Fotowoltaika coraz częściej porzuca utarte schematy. Technologia MWT (Metal Wrap Through) to odejście od tradycyjnych bus barów, które do tej pory przewodziły prąd stały. Niegdyś zwiększanie wydajności modułów odbywało się poprzez dodawanie kolejnych szynowodów, co z kolei prowadziło do coraz większego zacienienia paneli fotowoltaicznych. Stąd też ogniwa modułów opartych na technologii MWT otrzymały elektrody w tylnej części. To pozwoliło uzyskać większą powierzchnię absorpcji promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Zastosowane technologie, wydajność, żywotność oraz gwarancje wpływają na cenę zestawu fotowoltaicznego. Być może na pierwszy rzut oka cena fotowoltaiki wyda Ci się zawrotna, jednak pamiętaj, że możesz z powodzeniem ubiegać się o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o działaniu modułów fotowoltaicznych albo jeszcze zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, albo po prostu interesuje Cię fotowoltaika, zapoznaj się z innymi artykułami dostępnymi na naszej stronie:

Dzięki Ekofachowcy.pl porównasz oferty fotowoltaiczne w Twojej okolicy. Zapewniamy fachowe wsparcie, najlepsze ceny i sprawdzoną, najwyższą jakość zestawów fotowoltaicznych. Działamy w całej Polsce. Znajdziesz nas w województwach: dolnośląskimkujawsko-pomorskim, łódzkim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskimpomorskimśląskimświętokrzyskimwarmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

Podziel się artykułem:

Facebook LinkedIn

Sprawdź konkretne oferty instalatorów

Porównaj oferty instalatorów z Twojej okolicy i wybierz najlepszą!

Porównaj oferty
 • Sprawdzeni instalatorzy
 • Najlepsze ceny sprzętu
 • Gwarancja satysfakcji

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Skorzystaj z kalkulatora online i zobacz o ile mniej możesz płacić.

Sprawdź obliczenia

Masz pytania? Poproś o pomoc naszego doradcę.

Adam Tomasiewicz

Ekspert ds. fotowoltaiki
 • •  Doświadczenie w branży fotowoltaicznej 7 lat.
 • •  Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.
Umów się na konsultację

Zobacz inne artykuły:

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania oraz w celach korzystania z narzędzi społecznościowych (Facebook, Instagram), analitycznych (Google Analytics), marketingowych (Piksel Facebooka). Możesz w każdej chwili określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we własnej przeglądarce. Jeśli będziesz korzystał z naszej strony bez zmiany w ustawieniach swojej przeglądarki, będziemy zapisywali i uzyskiwali dostęp do tych informacji (cookies) w pamięci Twojego urządzenia końcowego (komputer, telefon itp.) w wymienionych celach. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?