Fotowoltaika od 139 zł miesięcznie

Sprawdź ile zaoszczędzisz!


Zamów darmową wycenę swojego
zestawu i sprawdź ile zaoszczędzisz!


WYCEŃ SWÓJ ZESTAW

Krok 1 z 3

Instalacja dla

Rodzaj instalacji

Zaufało nam już ponad 1000 klientów

Rodzaje paneli (ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne)

DODANO: 9 kwiecień 2015        AUTOR:

 

Powszechnie dostępne są 3 rodzaje ogniw, z których zbudowana jest fotowoltaika

Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne są wykonane z płytek o przekroju kołowym, które następnie są przycinane do przekroju kwadratowego. Przeważnie ogniwo to kwadrat o wymiarach 0,10 x 0,10 m, narożniki kwadratu są ścięte. Taki kształt ogniw ma wpływ na ich rozmieszczenie w module. Ogniwa tego typu są drogie ze względu na wysoką jakość materiału półprzewodnikowego koniecznego do ich wytwarzania. Oddawana do odbiorników moc użyteczna wytworzona przez ogniwo zmniejsza się wraz z temperaturą. Moc ogniwa PV zależy od gęstości strumienia padającego promieniowania słonecznego. Z reguły mają ciemniejszy kolor (czarny, w blasku słońca wydaje się granatowy).

Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne mają kolor niebieski. Wytwarza się je w procesie odlewania, krzepnięcia kierunkowego lub techniki wzrostu wstęgowego. Wewnątrz struktury ogniwa polikrystalicznego występuje pionowy przepływ ładunku, przez co może być porównywalne z połączeniem większej ilości ogniw monokrystalicznych połączonych równolegle. Są jednak tanie, bardzo odporne i łatwo dostępne. 

Ogniwa fotowoltaiczne amorficzne mają bardziej matowy, bordowy lub brązowy kolor. Minimalna grubość ogniwa amorficznego wystarcza aby promieniowanie słoneczne absorbowane było z dużo większą sprawnością w porównaniu z ogniwem monokrystalicznym. Dzięki temu koszty produkcji są znacznie mniejsze. Aktualnie mogą być najbardziej opłacalnym ze stosowanych rozwiązań. Stale opracowywane są nowe rodzaje paneli fotowoltaicznych o niższej cenie i wyższej sprawności. 

Powrót