Zacienienie instalacji

Często podczas planowania budowy instalacji fotowoltaicznej powstaje pytanie czy w sytuacji gdy na instalację pada cień, w dalszym ciągu wytwarza ona energię, czy też wymagane jest 100% wystawienie jej na światło słoneczne. To ostanie może być niekiedy trudne do osiągnięcia i dlatego warto wiedzieć że:
Zacieniona instalacja fotowoltaiczna w dalszym ciągu działa i wytwarza energię elektryczną. Nowoczesne ogniwa dostępne w sprzedaży korzystają nie tylko promieniowania słonecznego padającego bezpośrednio na panel, ale również promieniowania słonecznego odbitego i rozproszonego. Ponadto poszczególne ogniwa pracują niezależnie i zacienienie części z nich nie ma wpływu na pracę pozostałych. W ciepły, słoneczny dzień, nawet całkowicie zacieniona instalacja wytworzy niewielką ilość energii. Instalacja fotowoltaiczna wraz z poziomem zacienienia traci jednak wydajność i generuje mniej energii elektrycznej w tym samym okresie.
Lekkie zachmurzenie, cień siatki lub przybrudzonej szyby spowodują jedynie niewielkie obniżenie sprawności instalacji fotowoltaicznej. Im jednak bardziej zacieniona instalacja, tym mniejszy uzysk energii, a co za tym idzie również opłacalność całej inwestycji.
Zdecydowanie optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie ogniw fotowoltaicznych w taki sposób by nie były zacienione, a raczej skierowane możliwie bezpośrednio w stronę słońca. Dopiero wówczas gdy rozwiązanie takie nie jest możliwe, należy rozważyć jakie zacienienie instalacji będzie występować w różnych porach dnia. Nisko umieszczone panele mogą na przykład znajdować się w cieniu drzew i budynków tuż po świcie i przed zmierzchem. Wówczas uzysk energii tak czy inaczej jest najniższy i straty nie powinny być wysokie.
Natomiast instalacja fotowoltaiczna umiejscowiona tak, że będzie zacieniona przez znaczną część dnia, może utracić 50% i więcej swojej sprawności. Pomóc może zwłaszcza podniesienie paneli fotowoltaicznych na wysięgnikach, skierowanie ich na południe (przynajmniej na terytorium Polski) lub usunięcie powodujących zacienie struktur jeśli nie są one użyteczne.