Kredyt na fotowoltaikę - warunki, opłacalność i oferty kredytów

Kredyt na fotowoltaikę to jedna z możliwości finansowania instalacji paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika finansowana specjalnym kredytem to alternatywa dla realizacji tego przedsięwzięcia gotówką lub kredytem gotówkowym, zakupem na raty, czy współfinansowaniem z programów i dotacji rządowych oraz samorządowych.

Odpowiedzmy na pytania, jak ubiegać się o kredyt na fotowoltaikę, gdzie się udać, aby skorzystać z pożyczki na panele fotowoltaiczne, jakie formalności należy spełnić oraz czy to w ogóle opłacalne?

Kto może ubiegać się o kredyt na fotowoltaikę?

Kredytowanie przez banki to dobra opcja, jeśli instalacja fotowoltaiczna nie może zostać sfinansowana za gotówkę. Fotowoltaika na raty to również dobry wybór dla konsumentów, którzy nie chcą czekać na dotacje i dofinansowanie z programów promujących Odnawialne Źródła Energii (OZE) lub zwyczajnie takie dopłaty im nie przysługują.

Jednocześnie oferta kredytowania fotowoltaiki jest coraz szersza i lepsza. Coraz więcej banków uwzględnia w swoich produktach kredytowanie instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, w związku z rosnącą konkurencją i popularnością paneli fotowoltaicznych, kredyt na fotowoltaikę ma niższe oprocentowanie, a i warunki oraz zasady kredytowania są przystępniejsze dla coraz szerszego grona konsumentów.

Wystarczy zauważyć, że oferty banków na finansowanie instalacji PV są skierowane do klientów indywidualnych, gospodarstw rolnych i firm, również inwestorów podejmujących działalność w zakresie wytwarzania czystej, zielonej energii.

Jakie są zalety kredytowania paneli fotowoltaicznych?

W najbliższych latach podwyżki cen prądu są nieuniknione. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na instalacje PV, na popularności zyskują też kredyty na fotowoltaikę.

To produkt, który pozwala pokryć wszystkie niezbędne koszty związane z montażem i adaptacją domu na potrzeby instalacji fotowoltaicznej, bez potrzeby wnoszenia wkładu własnego. Niskie jest również oprocentowanie kredytu na panele fotowoltaiczne. Przy długim okresie kredytowania pozwala to uzyskać niską miesięczną ratę, która ma symboliczny wpływ na domowy budżet.

Kredyt na fotowoltaikę – oferty banków

Poszczególne kredyty na panele fotowoltaiczne różnią się oprocentowaniem, minimalną i maksymalną kwotą pożyczki, czy okresem kredytowania. Różna jest też prowizja, z której przy spełnieniu odpowiednich warunków niektórzy kredytodawcy w ogóle rezygnują (np. ING Bank Śląski).

Bank

Oprocentowanie [%]

Prowizja

Kwota

Okres spłaty

Ekopożyczka PKO

7,20% z możliwością obniżenia do 2,99%

bd.

od 1500 do 50 000 zł

od 2 do 120 miesięcy

EKOKredyt BOŚ (Bank Ochrony Środowiska)

5,56%

5,00%

do 75 000 zł (możliwość 3-miesięcznej karencji)

od 1 do 120 miesięcy

Ekopożyczka ING

19,85%

Brak prowizji

od 1500 do 60 000 zł

od 3 do 120 miesięcy

 

Czy fotowoltaika na kredyt się opłaca?

Można być pewnym, że rachunki za prąd będą coraz wyższe. Już w 2020 roku podwyżki mieli wszyscy najwięksi dostawcy prądu (PGE, Tauron, Enea, Energia), średnio o 11,6%. To nie koniec złych wiadomości, ponieważ od stycznia 2021 roku na rachunkach za prąd pojawi się tzw. opłata mocowa.

Zgodnie z zatwierdzonymi na 2020 rok taryfami, przeciętne gospodarstwo domowe w modelu 2+2 zużywa miesięcznie średnio 200 kWh energii elektrycznej (2400 kWh rocznie). W porównaniu z rokiem 2019 rachunki za takie zużycie prądu są wyższe o ok. 10 zł miesięcznie i w zależności od regionu i operatora wynoszą średnio od ok. 130 do 145 zł/miesięcznie. Od nowego roku opłata mocowa to przynajmniej 110 zł rocznie kolejnej podwyżki.

W tym przypadku instalacje fotowoltaiczne to inwestycja niezwykle opłacalna. Wraz z kolejnymi podwyżkami cen energii inwestycja w panele fotowoltaiczne zyskuje na rentowności, a okres zwrotu kosztów poniesionych na fotowoltaikę jest coraz krótszy. 

Na temat opłacalności paneli fotowoltaicznych napisaliśmy osobny artykuł!

Oznacza to, że i kredyty na fotowoltaikę wypadają okazale, zwłaszcza przy jednoczesnym ubieganiu się o rządowe lub samorządowe dotacje. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w zeszłym roku fotowoltaika była finansowana przez banki na nieco atrakcyjniejszych warunkach. Kredyty na fotowoltaikę były niżej oprocentowane i miały dłuższy okres kredytowania

Oczywiście zawsze o finansowanie paneli fotowoltaicznych przez kredyt bankowy warto zapytać w oddziale banku. Kredytodawcy często zmieniają i poszerzają oferty kredytowe na instalacje fotowoltaiczne. Szybko zwiększa się też liczba banków finansujących w ten sposób zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.

co wpływa na opłacalność paneli fotowoltaicznych

Kredyt na fotowoltaikę: przykładowa kalkulacja zysków

Za przykład kredytu na fotowoltaikę niech posłuży BOŚ Bank. Reprezentatywny przykład tego operatora to pożyczka w kwocie 26 500 zł, z oprocentowaniem RRSO na poziomie 5,56%, prowizją 5,00% i okresem kredytowania 120 miesięcy.

Całkowity koszt pożyczki wynosi 7 896,01 zł (w tym prowizja 1325 zł oraz odsetki w wysokości 6 571,01 zł). Miesięczny koszt pierwszych 119 rat wyniesie 286,63 zł, wysokość ostatniej raty korygującej to 286,22 zł.

Jest to więc nieco ponad 100 zł więcej od tego, ile wyniesie rachunek za prąd rodziny, która miesięcznie w 2021 r. będzie zużywać ok. 200 kWh energii elektrycznej. Finansowanie zakupu i montażu paneli przez kredyt na fotowoltaikę to ciekawa opcja dla konsumentów, którzy nie mają na taką inwestycję gotówki rzędu 15-20 tys. zł.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że moc paneli fotowoltaicznych musi być dobrana do potrzeb i wymagań gospodarstwa. Tylko wówczas instalacja fotowoltaiczna ma optymalny okres zwrotu. Średnio panele fotowoltaiczne zwracają się już po 7-8 latach. Każdy kolejny rok to już czysty zysk, jaki panele fotowoltaiczne pozwalają uzyskać na produkowaniu energii elektrycznej na własny użytek.

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jakie panele fotowoltaiczne wybrać!