Program Mój Prąd | Jak dostać do 5000zł na fotowoltaikę?

Otrzymywanie własnego prądu elektrycznego z odnawialnych źródeł energii jest dziś możliwe m.in. dzięki fotowoltaice. Zaawansowane technologicznie panele montowane na dachu Twojego domu pozwolą na zamianę padających promieni słonecznych w energię. Obok troski o środowisko naturalne prawdziwym motorem napędowym jej rozwoju są liczne dotacje, wśród których najpopularniejszy jest rządowy program „Mój Prąd”. Na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych przeznaczono aż 1,1 mld zł! Dołącz do beneficjentów programu. Złóż wniosek jeszcze dziś!

Czym jest program „Mój Prąd”?

fotowoltaika program mój prąd 500zł

Jeżeli chcesz dziś skorzystać z niewątpliwych zalet odnawialnych źródeł energii możesz liczyć na wiele różnorakich form wsparcia. Umożliwiają one skuteczne uzyskanie dotacji, które pozwolą Ci sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wśród licznych inicjatyw wspierających rozwój paneli słonecznych wciąż największą popularnością cieszy się rządowy program „Mój Prąd”. Wprowadzone w drugiej połowie 2019 roku niespotykane dotąd zasady pozwoliły na uzyskanie niezbędnych dopłat. To był wielki impuls do rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Dzięki nim zielona energia płynie już w niejednym domu.

Kto może skorzystać z programu „Mój Prąd”?

Program „Mój prąd” skierowany jest do każdego gospodarstwa domowego, które już wytwarza prąd elektryczny z kolektorów na własne potrzeby. W szczegółowym regulaminie zaznaczono, że zwrot za fotowoltaikę przysługuje osobą fizycznym, które po 23 lipca 2019 roku zamontowały panele słoneczne o mocy od 2 do 10 kW. Należy pamiętać, że warunki przyznawania dotacji wymagają, aby oprócz działającej instalacji móc udowodnić współpracę z operatorem sieci dystrybucyjnej oraz zakładem energetycznym, a więc mieć uregulowane kwestie związane z wprowadzeniem do systemu energii elektrycznej wytworzonej w domowej mikroinstalacji (musisz posiadać kompleksowa umowę oraz dwukierunkowy licznik). Maksymalna kwota dofinansowania w programie „Mój prąd” wynosi 5000 zł. Warunki określają też, że może to być nie więcej niż 50% kosztów instalacji.

mój prad program dla kogo?

Jak złożyć wniosek online w programie „Mój prąd”?

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój prąd” nie musisz już składać go osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 31.03.2020 przyjmowane są wnioski w postaci elektronicznej. Musisz jednak wcześniej posiadać profil zaufany lub e-dowód. Pamiętaj, że do wniosku musisz załączyć skany pięciu dokumentów. Warunki programu „Mój Prąd” wymagają, aby w ten sposób przedstawić kopie faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dowód jej opłacenia, zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia mikroinstalacji do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano jak również oświadczenie o samodzielnym jej montażu (tylko w przypadku, gdy panele fotowoltaiczne były montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji). Jeżeli wniosek do programu „Mój Prąd” składany jest w imieniu osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie należy pamiętać, aby do dokumentów dołączyć nowy wzór obowiązujący od 22.05.2020 r. 

Co należy zatem zrobić? Wystarczy wejść na www.gov.pl, zalogować się do panelu Mój GOV i wybrać e-usługę „Skorzystaj z programu Mój Prąd”. Po wysłaniu wszystkich dokumentów pozostaje czekać. O wynikach złożonego wniosku otrzymasz informacje mailem. Co ważne, warunki programu „Mój Prąd” przewidują możliwość ponownego złożenia wniosku po usunięciu pierwotnych powodów jego odrzucenia.

mój prąd jak złożyć wniosek

Program „Mój Prąd” w 2021 roku

Zwroty za fotowoltaikę w ramach programu „Mój Prąd” cieszą się ogromną popularnością. Jasne zasady, wymierne korzyści w postaci znaczących ulg (zwolnienie z podatku dochodowego) i nienaganne opinie beneficjentów sprawiły, że w 2021 roku liczba wniosków rośnie lawinowo. Regulamin programu „Mój Prąd” przewidział dwie tury ich składania. Pierwsza została zakończona, druga – trwać będzie do 18.12.2020 lub do wyczerpania alokacji środków. Nie ma więc, na co czekać! Chcąc skorzystać z dopłat w ramach programu „Mój Prąd” i cieszyć się zaletami płynącymi z paneli fotowoltaicznych musisz naprawdę się pospieszyć. Czasu jak i pieniędzy zostało niewiele!

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna przy skorzystaniu z programu „Mój Prąd”?

Uwzględniając warunki programu „Mój Prąd”, na podstawie wyliczeń właścicieli instalacji fotowoltaicznych, którym przyznano dotacje, stwierdzić można, że zamontowane panele słoneczne zwracają się już po 6-8 latach od ich uruchomienia. Uwzględniając fakt, że dzisiejsze rozwiązania pozwalają na nawet 25-cio letnią eksploatację, oznacza to, że po uwzględnieniu wszystkich ulg z programu „Mój Prąd”, Twoje odnawialne źródła energii będą kreować dodatkowy dochód przez blisko 20 lat! Przy założeniu, że przeznaczasz ok. 250 zł miesięcznie na prąd (rocznie jest to wówczas aż ok. 1500 zł!), fotowoltaika jest w stanie wygenerować oszczędności finansowe na poziomie nawet ponad 85 000 zł w perspektywie 25 lat! Nie masz jeszcze opinii na temat walorów ekonomicznych fotowoltaiki? Chcesz poznać wymierne liczby? Skorzystaj ze specjalnie przygotowanego kalkulatora, który w prosty sposób przekona Cię o skuteczności tego rozwiązania. Więcej na temat opłacalności fotowoltaiki przeczytasz tutaj!

Już dziś zacznij korzystać z zalet paneli fotowoltaicznych. Program „Mój Prąd” pozwoli Ci w szybki i łatwy sposób sfinansować budowę Twojej domowej instalacji słonecznej. Już najwyższy czas wykorzystać darmowe promienie słoneczne w Twoim domu! Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem wyjaśniającym jakie panele fotowoltaiczne warto kupić.