Co to jest net metering?

 

Nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia net metering - czyli opomiarowanie netto. W dość jednoznaczny sposób nawiązuje do lokalnego konsumenta, który jest jednocześnie producentem energii elektrycznej czyli tzw. prosumentem. W tym kontekście net metering to określenie oznaczające rozliczanie się z dostawcą energii elektrycznej z różnicy energii pobranej i oddanej do sieci.

Sprawdź, czy fotowoltaika się opłaca!

Pobierz darmowy e-book "Poradnik Prosumenta".


Darmowy poradnik

Po co jest net metering? Jak to wygląda w praktyce?

Czas na spłatę instalacji ściśle zależy od tego jak wykorzystujemy wyprodukowany prąd. Im więcej energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest zużyte, tym okres spłaty kosztów zakupu instalacji jest krótszy.

Najlepszym więc sposobem na szybką spłatę inwestycji jest zużycie 100% energii wyprodukowanej przez instalację PV. Niestety w przypadku instalacji domowych, jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego umożliwiono korzystanie z sieci jak z akumulatora z małym (20% lub 30%) potrąceniem Operatora Sieci za tą usługę.

Znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadza od 1 lipca 2016 r. następujące zmiany :

  • Net Metering 1: 0,8 dla instalacji prosumenckich o mocy do 10 kW .
  • Net Metering 1: 0,7 dla instalacji prosumenckiej o mocy pomiędzy 10 kW a 40 kW .
  • 12 miesięcy na zbilansowanie energii z mikroinstalacji z zakładem energetycznym.
  • Całkowita likwidacja taryf gwarantowanych oraz możliwości sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii .

Co to oznacza?

Zdecydowanie poprawia się opłacalność instalacji zaprojektowanej do całkowitej autokonsumpcji wyprodukowanej energii .

Instalacje produkujące więcej energii niż prosument jest w stanie zużyć są całkowicie nieopłacalne z powodu braku możliwości sprzedaży nadwyżek energii.

Net Metering w nowych zasadach obejmuje wszystkie koszty zmienne kWh, które płacimy za energię z zakładu energetycznego .

W praktyce wygląda to tak, że oddając na przykład w lato 1 kWh nadwyżki energii, której nie zdążyliśmy zużyć na bieżąco możemy odebrać 0,8 kWh w nocy bądź zimą (w ciągu 12 miesięcy) płacąc jedynie 20% jej kosztów (instalacje do 10 KW) lub odebrać 0,7 kWh ponosząc tylko 30% kosztów kWh które mamy ustalone aktualnie z zakładem energetycznym (10 – 40 kW).

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy montując mikroinstalacje na przykład fotowoltaiczne nastawiają się na oszczędzanie na rachunkach, a zwłaszcza dla tych którzy korzystają z pomp ciepła bądź ogrzewania elektrycznego zimą.

Zalety net meteringu

Ile energii oddamy do sieci - tyle możemy pobrać. Takie rozwiązanie promuje instalowanie dobrych jakościowo komponentów (panele fotowoltaiczne i inwerter), ponieważ ważne będzie nie to jaką mamy moc nominalną naszego systemu, ale ile nasz system realnie produkuje energii. Jest to ważna informacja żeby dowiedzieć się ile oszczędzamy.

Szukasz ofert fotowoltaiki?

Odbierz 3 oferty instalatorów z Twojej okolicy!


Darmowe oferty

Straty w przesyle energii z naszej instalacji do domu sąsiada, który ją zużyje, będą wielokrotnie niższe niż przy przesyle energii z elektrowni do sąsiada.

Rozliczenie z dostawcą energii następuje w ciągu 12 miesięcy od podłączenia instalacji, można więc latem wyprodukować taką ilość energii, która zimą zaspokoi nasze potrzeby.