DODANO: 22 May 2015        AUTOR: Marta Okońska

Cena pompy ciepła

Na cenę instalacji pompy ciepła składa się kilka elementów. Największy wpływ na cenę ma rodzaj pompy ciepła i jakość komponentów z jakich składa się zestaw oraz doświadczenie instalatora, a także okres gwarancji na montaż.

 

Koszt instalacji pompy ciepła

Zasadniczo na cenę pompy ciepła składają się 4 czynniki: rodzaj pompy ciepła powietrznej, wodnej lub gruntowej, sprawność czyli skuteczność z jaką wydobywa ciepło z np. ziemii w przypadku pompy gruntowej, okres gwarancji oraz kraj producenta.

Najdroższe są gruntowe pompy ciepła ze względu na montaż. Wymiennik poziomy wymaga "przekopania" danego terenu przeznaczonego na instalację rur, natomiast wymiennik pionowy potrzebuje odwiertu wgłąb ziemi - co się wiąże z dodatkowymi kosztami. Najtańsze są powietrzne pompy ciepła ze względu na trochę inną zasadę działania i mniej skomplikowany montaż.

Koszt montażu pompy ciepła

Decydując się na instalację pompy ciepła należy zwrócić uwagę na jakość montażu i doświadczenie instalatora oraz okres gwarancji jakiego instalator udziela na montaż. Nawet najlepsze elementy zestawu, źle zaprojektowane i zamontowane nie przyniosą pożądanego efektu.

Powrót