Czy fotowoltaika generuje hałas? Zdaniem wyznawców teorii spiskowych instalacje fotowoltaiczne pracują głośno i są uciążliwe dla otoczenia. W rzeczywistości nie ma w tym ani krzty prawdy! Dlatego obalamy ten mit i tłumaczymy, dlaczego panele fotowoltaiczne pracują bezgłośnie, pozostając przyjaznymi otoczeniu.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna i jakie dźwięki wytwarza
Najważniejszymi elementami każdej instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne oraz falowniki. To właśnie te komponenty odpowiadają za przyjmowanie energii ze słońca i przetwarzanie ich najpierw na prąd stały, a następnie zmienny. Pozyskana w wyniku zjawiska fotowoltaicznego energia wędruje do gniazdek naszego domu, zasila sprzęty i ogrzewa wodę.
Ponieważ zestaw fotowoltaiczny produkuje prąd, zwykło się go nazywać elektrownią solarną. Wiele urządzeń na czele ze słupami energetycznymi generuje charakterystyczny ciągły, buczący dźwięk. Mieszkanie w okolicy takiego urządzenia może okazać się uciążliwe. Przez analogię do tego typu instalacji narosły mity, jakoby zestawy fotowoltaiczne również miały generować podobny odgłos. Nic bardziej mylnego! Przydomowe elektrownie PV pracują cicho. To jedna z ich ogromnych zalet!
Czy i kiedy instalacja fotowoltaiczna generuje hałas
Jeśli zastanawiamy się, czy instalacja PV powoduje hałas, musimy wiedzieć, że zarówno ogniwa, jak i moduły czy całe panele nie generują żadnych dźwięków. Ich praca jest całkowicie bezgłośna. Same panele fotowoltaiczne nie wpływają w żaden sposób na najbliższą okolicę.
Nie oznacza to jednak, że cała instalacja fotowoltaiczna nie będzie generować żadnych odgłosów. Musimy pamiętać, że obok paneli fotowoltaicznych równie istotnym elementem instalacji PV jest inwerter. Głośność wytwarzanego przezeń dźwięku mieści się w granicach od 18 do 25 dB. Aby usłyszeć pracę falownika, należy się do niego zbliżyć. Natężenie dźwięku jego pracy porównuje się niekiedy do ludzkiego szeptu.

Inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny. Ten proces, ogólnie rzecz biorąc, pozostaje słyszalny dla ludzkiego ucha. Poziom głośności pracy inwertera będzie się różnił w zależności od mocy całej instalacji. Im większa moc, tym głośniejsza praca falownika. Tym samym mikroinstalacje okazują się niezwykle ciche. Dopiero po przekroczeniu mocy 5 kW inwerter staje się słyszalny. Nie jest powiedziane, że powyżej tej mocy, zależy wszystko od rodzaju chłodzenia inwertera. Wiele zależy także od doboru i jakości owego urządzenia. Oddzielnym tematem są farmy fotowoltaiczne. Tu powstaje znacznie więcej energii, toteż nagromadzone w jednym miejscu urządzenia mogą generować nieco głośniejsze dźwięki. Dlatego też farmy fotowoltaiczne lokalizuje się zazwyczaj z dala od skupisk ludzkich.
Co robić, gdy sprzęt fotowoltaiczny staje się słyszalny
Prawdopodobieństwo, że odgłosy pracy inwertera uprzykrzą życie domowników, jest dosyć niskie. Również i w tym zakresie warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej ekipy montażowej. Dobry projekt instalacji powinien zakładać montaż falownika poza strefą mieszkalną. Odpowiednim miejscem dla tego urządzenia okaże się zatem garaż bądź inne pomieszczenie gospodarcze. Niektórzy decydują się na montaż inwertera na zewnątrz obiektu. Dobrze jednak zdać sobie sprawę, że taka instalacja naraża urządzenie na działania różnego rodzaju warunków pogodowych.
Z jednej strony charakterystyczne buczenie falownika to zjawisko w pełni normalne. Z drugiej – narastający poziom dźwięku z inwertera powinien nas zaniepokoić. Warto wówczas poinformować serwis o zaistniałej sytuacji. Nowsze generacje falowników wyposażone są w system dźwięków ostrzegających o potencjalnych awariach. Trzeba również pamiętać, że technologia fotowoltaiczna stale się rozwija. W konsekwencji na rynku obecne są już inwertery, których praca jest ledwie słyszalna.
Wpływ fotowoltaiki na okolicę oraz inne zalety
Przeciwnicy fotowoltaiki chętnie posługują się mitem, jakoby panele PV generowały szkodliwy dla otoczenia hałas. Jest to stwierdzenie nieprawdziwe. Same panele pracują bardzo cicho. Fakt, że instalacja fotowoltaiczna działa bezgłośnie, jest jedną z największych zalet tego ekologicznego rozwiązania. Nasi sąsiedzi z pewnością nie usłyszą, jak zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca.
Porównanie instalacji fotowoltaicznej do tradycyjnej elektrowni również wydaje się bezpodstawne. Domowa elektrownia solarna nie tylko nie generuje żadnych dźwięków, ale też nie emituje do atmosfery żadnych substancji. Ponadto instalacje PV, o ile zostaną zamontowane zgodnie z wszelkimi normami, są niezwykle mało awaryjne. Stąd też potencjalne szkody wynikłe z uszkodzenia systemu fotowoltaicznego to zjawisko bardzo rzadkie, a w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami, negatywne skutki dla otoczenia nie są tak dalekosiężne.
Dlatego nie dajmy się zwieść niepotwierdzonym negatywnym opiniom na temat fotowoltaiki. W porównaniu z tradycyjnymi generatorami prądu jest ona zdecydowanie cichsza i bezpieczniejsza. Nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, a jej działanie nie wpływa w żaden sposób na najbliższe otoczenie. Ponadto jest to rozwiązanie niezwykle opłacalne. Na jego instalację możemy otrzymać całkiem spore dofinansowanie od państwa bądź władz lokalnych.

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Skorzystaj z kalkulatora online i zobacz o ile mniej możesz płacić.
Sprawdź obliczeniaMasz pytania? Poproś o pomoc naszego doradcę.

Adam Tomasiewicz
Ekspert ds. fotowoltaiki- • Doświadczenie w branży fotowoltaicznej 7 lat.
- • Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.