Co to jest net metering (netmetering, net-metering)?
Nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia net metering – czyli opomiarowanie netto. W Polsce zapisywana jest w różny sposób (netmetering, net metering, net-metering), ale oznacza to samo – możliwość magazynowania energii elektrycznej w sieci energetycznej.
Net metering w dość jednoznaczny sposób nawiązuje do lokalnego konsumenta, który jest jednocześnie producentem energii elektrycznej czyli tzw. prosumentem. W tym kontekście net metering to określenie oznaczające rozliczanie się z dostawcą energii elektrycznej z różnicy energii pobranej i oddanej do sieci. Tę różnicę można określić dzięki licznikowi dwukierunkowemu, który wskazuje dokładne ilości energii oddanej i pobranej.
Pobierz darmowy e-book „Poradnik Prosumenta”.
Darmowy poradnik
Net metering – ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE)
Wytworzony w mikroinstalacji fotowoltaicznej prąd można na bieżąco zużywać, magazynować lub sprzedawać. Nowa ustawa o OZE stworzyła dla prosumentów kolejną możliwość – net metering, czyli przechowywanie energii w sieci.
Net metering umożliwia oddawanie energii elektrycznej, której na bieżąco nie zużywamy do sieci energetycznej i magazynowanie jej tam, a kiedy zajdzie potrzeba odebranie z sieci. Koszty ponoszone podczas korzystania z net meteringu, to koszty związane z dystrybucją energii.
Z dostawcą energii rozliczenie następuje w okresach półrocznych. W sierpniu 2015 r. Ministerstwo Gospodarki doprecyzowało, że będą to okresy: styczeń – czerwiec i lipiec – grudzień. Codziennie odsyłamy i pobieramy energię, a po pół roku następuje podsumowanie.
Zgodnie z ustawą o OZE, net metering wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r.
Po co jest net metering? Jak wygląda w praktyce?
Czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną zależy od tego jak wykorzystujemy wyprodukowany prąd. Im więcej energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest przez nas zużyte, tym okres zwrotu kosztów zakupu instalacji jest krótszy. Najlepszym sposobem na szybki zwrot inwestycji jest zużycie 100% energii wyprodukowanej przez instalację PV. Dlatego umożliwiono korzystanie z sieci jak z akumulatora, czyli net metering.
Jeśli produkcja energii w danym półroczu była niewystarczająca i dodatkowo pobieraliśmy prąd z sieci, wtedy musimy zapłacić cenę dobieranej energii.
Gdy bilans jest zerowy, czyli zużyliśmy tyle samo prądu, ile wyprodukowała instalacja, ponosimy tylko koszty związane z obsługą sieci.
Natomiast, jeśli nasza produkcja była większa niż pobór, nadwyżki sprzedajemy do sieci.
Jeśli założymy, że nasze gospodarstwo domowe zużywa 3000 kWh rocznie, będzie to wyglądało następująco:
- Bilans zerowy – występuje w przypadku, gdy instalacja PV produkuje 3000 kWh, czyli tyle ile zużywamy. Energię zużywamy na bieżąco, a kiedy jej w danej chwili nie potrzebujemy, to oddajemy ją do sieci („magazynujemy”). A następnie możemy skorzystać z niej w dowolnym czasie, płacąc tylko stałe koszty abonamentowe oraz koszty związane z przesyłem energii, którą pobieramy z sieci („odzyskujemy”) licznik wskaże ilość oddanej i pobranej energii.
- Zbyt mała produkcja – występuje w przypadku, gdy instalacja PV produkuje np. 2000 kWh, czyli o 1000 kWh mniej niż zużywamy. Energię zużywamy na bieżąco, a jej nadwyżki oddajemy do sieci („magazynujemy”) – licznik wskaże ilość tej oddanej energii. Następnie, gdy nasza instalacja nie produkuje energii w danym momencie – pobieramy potrzebną nam ilość z sieci. Licznik wskazuje, ile energii pobraliśmy a my płacimy za sam przesył energii. Gdy wskazania na liczniku dwukierunkowym wykażą, że pobraliśmy z sieci więcej energii niż wyprodukowaliśmy i oddaliśmy, wtedy płacimy sieci różnicę (w tym przypadku za 1000 kWh energii).
- Nadwyżka energii – występuje w przypadku, gdy instalacja PV produkuje np. 4000 kWh, czyli o 1000 kWh więcej niż zużywamy. Energię zużywamy na bieżąco, a jej nadwyżki oddajemy do sieci („magazynujemy”) – licznik wskaże ilość tej oddanej energii. Następnie, gdy nasza instalacja nie produkuje energii w danym momencie – pobieramy potrzebną nam ilość z sieci a licznik wskazuje ile energii pobraliśmy, a my płacimy za sam przesył energii. Gdy wskazania na liczniku dwukierunkowym wykażą, że pobraliśmy z sieci mniej energii niż wyprodukowaliśmy i oddaliśmy, wtedy sieć płaci nam za tę różnicę (w naszym przypadku różnica ta wynosi 1000 kWh, czyli dostawca energii płaci nam za 1000 kWh).
Zalety net meteringu
Ile energii oddamy do sieci – tyle możemy pobrać. Takie rozwiązanie promuje instalowanie dobrych jakościowo komponentów, ponieważ ważne będzie nie to jaką mamy moc nominalną naszego systemu, ale ile nasz system realnie produkuje energii. Jest to ważna informacja żeby dowiedzieć się ile oszczędzamy.
Jeśli oddamy nadwyżki energii wyprodukowanej przez nasz system fotowoltaiczny do sieci, może ona trafić do domu naszego sąsiada, jeśli będzie on akurat jej potrzebował. Straty w przesyle energii z naszej instalacji do domu sąsiada, który ją zużyje, będą wielokrotnie niższe niż przy przesyle energii z elektrowni do sąsiada.
Rozliczenie z dostawcą energii jest półroczne. Przy dobrym doborze okresów rozliczeniowych można latem wyprodukować taką ilość energii, która zimą zaspokoi nasze potrzeby.
Zalety net meteringu:
- Oszczędność – oszczędzasz pieniądze i środowisko.
- Brak akumulatorów – magazynujesz energię w sieci.
- Półroczne rozliczenie.
Net metering – pytania i odpowiedzi (FAQ)
1. Kto ponosi koszty przyłączenia instalacji do sieci?
Wszystkie koszty związane z przyłączeniem mikroinstalacji do sieci energetycznej, czyli koszty instalacji układów zabezpieczających i nowego licznika dwukierunkowego, ponosi operator.
2. Skąd będę wiedział, ile energii oddałem a ile pobrałem z sieci?
Podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej do sieci operator montuje specjalny licznik dwukierunkowy, który zlicza ile energii zostało pobrane a ile oddane do sieci.
3. Czy operator sieci energetycznej ma obowiązek przyłączyć moją instalację fotowoltaiczną?
Operator ma obowiązek przyłączyć Twoją instalację do sieci. Zazwyczaj wszystkie informacje dotyczące potrzebnych dokumentów oraz wniosku w tej sprawie dostępne są na stronie internetowej sieci.
Najczęściej całą dokumentacją wymaganą przez operatora zajmuje się instalator, który montował system fotowoltaiczny.
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Skorzystaj z kalkulatora online i zobacz o ile mniej możesz płacić.
Sprawdź obliczeniaMasz pytania? Poproś o pomoc naszego doradcę.
Adam Tomasiewicz
Ekspert ds. fotowoltaiki- • Doświadczenie w branży fotowoltaicznej 7 lat.
- • Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.