Adam Tomasiewicz 1 sierpnia, 2021 • 9 min czytania
Facebook LinkedIn
Spis treści

Ceny paneli fotowoltaicznych

Miasto

Moc zestawu

Szczecin

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Warszawa

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Poznań

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Katowice

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Kraków

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Wrocław

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Zielona Góra

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Bydgoszcz

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Olsztyn

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Toruń

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Lublin

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Kielce

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Rzeszów

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Opole

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Białystok

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Łódź

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Gdańsk

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Gorzów Wielkopolski

3 kW

4 kW

5 kW

6 kW

8 kW

10 kW

Zobacz wszystkie oferty w okolicy

Cena zestawu (panele fotowoltaiczne i inwerter) zależy głównie od jego rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. Na ostateczną cenę ma wpływ również rodzaj dachu, na którym montowane są panele słoneczne.

Suma jaką należy zapłacić za zestaw to nie tylko cena zakupu paneli fotowoltaicznych i inwertera, ale także cena montażu fotowoltaiki.

Koszt montażu ogniw fotowoltaicznych zależy od:

 • instalatora,
 • doświadczenia firmy,
 • miejsce montażu, gdzie zostaną zamontowane panele słoneczne.

Dzięki naszej stronie internetowej ogniwa fotowoltaiczne nie będą miały przed Tobą tajemnic. Sprawdzisz cenę paneli słonecznych oraz koszty instalacji, dowiesz się jaki zestaw ogniw fotowoltaicznych będzie Ci potrzebny oraz jakie dofinansowanie możesz uzyskać.

Fotowoltaika – średnie ceny i koszty w Polsce paneli słonecznych

Ceny fotowoltaiki zależą głównie od rozmiaru instalacji oraz od jakości jej komponentów.

 17 324 zł – 25 759 zł
    22 073 zł – 34 109 zł
    32 455 zł – 51 789 zł

Wybierając rozmiar fotowoltaiki należy kierować się jej celem. Jeśli panele fotowoltaiczne mają produkować energię elektryczną jedynie na użytek domowników, można skorzystać z prostej metody. Przyjmując, że na każde 40zł miesięcznie wydane na prąd rekomenduje się 1kWp mocy paneli słonecznych, łatwo obliczyć, że:

CenaMoc
150 zł/mies.3,8 kWp
200 zł/mies.5 kWp
250 zł/mies.6,3 kWp
300 zł/mies.7,5 kWp
400 zł/mies.10 kWp
500 zł/mies.12,5 kWp

Cennik – średnie ceny paneli fotowoltaicznych:

Na podstawie ofert 25 instalatorów z całej Polski na portalu Ekofachowcy.pl. Dane z 28.05.2021 r. 

Jakość/Moc4kWp6kWp10kWp
Znakomite25 759 zł34 109 zł51 789 zł
Korzystne22 329 zł28 613 zł43 063 zł
Najtańsze17 324 zł22 073 zł32 455 zł

Panele fotowoltaiczne – ceny brutto, zawierają koszt zakupu oraz montażu instalacji dachowej na budynku mieszkalnym (8% VAT).

Podejmując decyzję o wyborze instalatora należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie, ile instalacji zamontował, jak długo działa na rynku oraz opinie jego klientów. Bez właściwego montażu oraz podłączenia do sieci, panele fotowoltaiczne (niezależnie od ceny) będą bezużyteczne lub nie będą działały prawidłowo. Wybierając zestaw fotowoltaiczny należy wziąć pod uwagę nie tylko jakość i ceny paneli fotowoltaicznych, ale także instalatora.

Wiemy jak trudną decyzją jest wybór najlepszego zestawu fotowoltaicznego, dlatego aby go ułatwić, na portalu Ekofachowcy.pl oceniamy doświadczenie instalatorów oraz jakość komponentów, na których pracują. Zawsze liczymy się z opinią naszych klientów i współpracujemy tylko z wybranymi – najlepszymi instalatorami z całej Polski.

Miejsce montażu ma wpływ na ceny paneli fotowoltaicznych, bo różny jest podatek VAT.

Fotowoltaika – Instalacja – ceny a jakość

Jakość komponentów instalacji fotowoltaicznej przekłada się bezpośrednio na jakość oraz efektywność całego zestawu, a co za tym idzie ceny fotowoltaiki.

Zestawy znakomite charakteryzują się najwyższą jakością inwertera i paneli fotowoltaicznych. Takie instalacje mają najdłuższy czas gwarancji oraz najwyższą efektywność. Fotowoltaika ceny – zestawy znakomite:

 • 4kWp – 25 759 zł
 • 6kWp – 34 109 zł
 • 10kWp – 51 789 zł

Zestawy korzystne zawierają przynajmniej jeden komponent (panele fotowoltaiczne lub inwerter) z wyższej półki. Fotowoltaika ceny – zestawy korzystne:

 • 4kWp – 22 329 zł
 • 6kWp – 28 613 zł
 • 10kWp – 43 063 zł

Zestawy najtańsze zbudowane są niskiej jakości komponentów, charakteryzują się najniższą efektywnością oraz gwarancją na komponenty. Fotowoltaika ceny – zestawy najtańsze:

 • 4kWp – 17 324 zł
 • 6kWp – 22 073 zł
 • 10kWp – 32 455 zł

Na podstawie ofert 21 instalatorów z całej Polski! Unikalne dane z portalu EkoFachowcy.pl Jak dopasować rozmiar instalacji fotowoltaicznej? Jak zmienia się cena paneli fotowoltaicznych w zależności od wielkości instalacji?

Ogniwa fotowoltaiczne – cena a typ ogniw

Ogniwa fotowoltaiczne – ich cena zależy od typu ogniw. Każdy rodzaj ogniw charakteryzuje się inną efektywnością a co za tym idzie ceną.

Najwyższe ceny mają ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, które jednocześnie są najbardziej efektywne. Do tańszych należą ogniwa polikrystaliczne – najczęściej montowane w małych instalacjach prosumenckich. Natomiast najniższe ceny mają ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe, są także najmniej efektywne i zajmują najwięcej powierzchni, dlatego stosowane są głównie w dużych farmach fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne mają najwyższą ceny ze względu na wysoką jakość materiału półprzewodnika, z którego są zbudowane oraz najwyższą sprawność 16-20%. Ogniwa monokrystaliczne to najlepszy wybór dla osób, które dysponują małą powierzchnią dachu, ponieważ mniejsza liczba paneli zbudowanych z tych ogniw wyprodukuje taką samą ilość energii elektrycznej, co większa liczba paneli zbudowana z ogniw o mniejszej jakości.Takie panele fotowoltaiczne to wysoka cena, ale także najwyższa jakość i efektywność.

Ogniwa polikrystaliczne mają niejednolitą powierzchnię, w której widoczne są kryształy krzemu. Cena tych ogniw fotowoltaicznych jest niższa ze względu na niższą jakość materiału, z którego są zbudowane. Sprawność tych ogniw wynosi 14-17%. Ogniwa polikrystaliczne to dobry wybór dla osób, które dysponują dużą powierzchnią dachu.

Ceny amorficznych ogniw fotowoltaicznych są najniższe, ponieważ charakteryzują się najmniejszą sprawnością 8-12%. Ten typ ogniw zbudowany jest z amorficznego kryształu krzemu.

Cena zestawu (panele fotowoltaiczne i inwerter) zależy od wielu elementów m.in. komponentów, firmy instalatorskiej oraz miejsca instalacji (budynek mieszkalny, budynek gospodarczy, instalacja naziemna).

Podsumowując na ceny paneli fotowoltaicznych składają się następujące czynniki:

 • Rodzaj i cena ogniw fotowoltaicznych (monokrystaliczne, polikrystaliczne albo cienkowarstwowe),
 • Moc / wielkość fotowoltaiki,
 • Typ instalacji (na gruncie czy na dachu),
 • Efektywność, czyli skuteczność z jaką instalacja zamienia energię słoneczną na prąd,
 • Okres gwarancji.

Przykładowe ceny – kalkulacja oszczędności

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej zależą od jej mocy. Poniżej znajdziesz kalkulację oszczędności, ilości wyprodukowanej energii i ceny instalacji dla mocy 4kWp, 6kWp i 10 kWp:

Przykładowe zestawy fotowoltaiczne wysokiej jakości z podziałem na wysokość średniego rachunku za prąd:

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej rodziny waha się między 15 000 a 25 000 złotych. Jednak ostateczna cena, zależy m.in. od mocy wybranej instalacji, rodzaju paneli, czy dofinansowania, z jakiego się skorzysta. Dokładna wycena jest możliwa po podaniu wszystkich niezbędnych parametrów potrzebnych do założenia paneli.

Ile można zaoszczędzić dzięki panelom słonecznym?

Zakładając, że czteroosobowa rodzina zużywa rocznie 3000 kWh, a instalacja fotowoltaiczna pokrywa 100% zapotrzebowania, można zaoszczędzić około 1800 zł. Dużo zależy jednak od rodzaju instalacji i bilansu wyprodukowanej oraz zużytej energii. Dowiedz się więcej o opłacalności fotowoltaiki.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Poza panelami słonecznymi, najważniejszym elementem instalacji jest inwerter zwany również falownikiem. Pozwala on na zamianę prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach. Dokładna budowa domowej fotowoltaiki różni się w zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na instalację off-grid, czy on-grid.

Czym różni się fotowoltaika od kolektorów słonecznych?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Kolektory zamieniają moc promieni słonecznych na energię cieplną. Kolektory i panele różnią się oczywiście budową. Łączy je przyjazność dla środowiska, jednak fotowoltaika ma zdecydowanie szersze zastosowanie.

Jak dopasować moc paneli?

Żeby dokładnie dopasować moc instalacji fotowoltaicznej, należy podać takie parametry jak roczne zużycie prądu, rodzaj dachu, czy nasłonecznienie. Wówczas będzie można dobrać ilość paneli słonecznych. Jeden o powierzchni 1 – 1,8 m² ma zazwyczaj moc nominalną na poziomie 200 – 300 Wat.

Dzięki Ekofachowcy.pl porównasz oferty fotowoltaiczne w Twojej okolicy. Zapewniamy fachowe wsparcie, najlepsze ceny i sprawdzoną, najwyższą jakość zestawów fotowoltaicznych. Działamy w całej Polsce. Znajdziesz nas w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

Podziel się artykułem:

Facebook LinkedIn

Sprawdź konkretne oferty instalatorów

Porównaj oferty instalatorów z Twojej okolicy i wybierz najlepszą!

Porównaj oferty
 • Sprawdzeni instalatorzy
 • Najlepsze ceny sprzętu
 • Gwarancja satysfakcji

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Skorzystaj z kalkulatora online i zobacz o ile mniej możesz płacić.

Sprawdź obliczenia

Masz pytania? Poproś o pomoc naszego doradcę.

Adam Tomasiewicz

Ekspert ds. fotowoltaiki
 • •  Doświadczenie w branży fotowoltaicznej 7 lat.
 • •  Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.
Umów się na konsultację

Zobacz inne artykuły:

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu jej prawidłowego funkcjonowania oraz w celach korzystania z narzędzi społecznościowych (Facebook, Instagram), analitycznych (Google Analytics), marketingowych (Piksel Facebooka). Możesz w każdej chwili określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we własnej przeglądarce. Jeśli będziesz korzystał z naszej strony bez zmiany w ustawieniach swojej przeglądarki, będziemy zapisywali i uzyskiwali dostęp do tych informacji (cookies) w pamięci Twojego urządzenia końcowego (komputer, telefon itp.) w wymienionych celach. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?