Przyszli właściciele domowych elektrowni solarnych często stawiają sobie pytanie, ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna. W rzeczywistości wiele zależy od nas samych oraz od tego, komu powierzymy pieczę nad doborem paneli oraz montażem. Od czego jeszcze zależy wydajność paneli fotowoltaicznych?
Od czego zależy wydajność paneli PV
Istnieje długa lista czynników, które wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych. Ponieważ czerpią one energię ze słońca, muszą być przede wszystkim dostępne dla promieni słonecznych. Im dłużej trwa ekspozycja na ich działanie, tym więcej energii uzyskamy. Kluczowy jest zatem czas nasłonecznienia paneli, ale nie tylko.
W miarę możliwości panele PV powinny być orientowane na południe. Wprawdzie instalacje fotowoltaiczne montowane od wschodu czy zachodu również spełniają swoje funkcje, jednak największe uzyski otrzymamy z paneli skierowanych ku południu. Warto pamiętać, że optymalny kąt nachylenia paneli w Polsce zawiera się w przedziale 30-40 stopni.
Na efektywność działania naszej elektrowni solarnej wpłynie także dobór sprzętu oraz wielkość instalacji. Nie bez znaczenia jest fakt, czy wybierzemy ogniwa mono czy polikrystaliczne. Istotne jest także działanie falownika. Powinniśmy sięgać po sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów, jak również powierzać montaż wykwalifikowanym specjalistom.
Przeszkody takie jak różnego rodzaju zabrudzenia czy zacienienia powodują obniżenie wydajności paneli fotowoltaicznych. Dlatego na etapie budowy domu bądź przygotowania projektu instalacji PV, warto dopilnować, aby panele nie pozostawały w cieniu sąsiadujących z danym budynkiem obiektów. Warto również dbać o regularne czyszczenie paneli zwłaszcza po okresie zimowym.
Ile prądu rzeczywiście wytwarza instalacja fotowoltaiczna
Wiele zależy od tego, na jaką moc paneli się zdecydujemy. Tego wyboru nie powinniśmy jednak czynić na oko. Swoje szacunki warto oprzeć o dotychczasowe opłaty za prąd. W tym celu trzeba obliczyć średnią rachunków za prąd z ostatnich 12 miesięcy. Dobrze też wziąć pod uwagę wszystkie sprzęty, które wykorzystują energię elektryczną w naszym domu. W celu dokonania odpowiednich wyliczeń mocy, możemy sięgnąć po dostępne w sieci kalkulatory.
Jeśli chcemy poznać konkretną wartość mocy danego panela PV, powinniśmy spojrzeć na tabliczkę znamionową zamocowaną z tyłu modułu. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to wartość wyliczona na podstawie tzw. warunków standardowych (STC) opracowywanych w warunkach laboratoryjnych. Ponieważ oświetlenie nie zawsze wynosi 1000W/m2, a temperatura nie utrzymuje się stale na poziomie 25 stopni Celsjusza, musimy przyjąć, że uzyski będą nieco odbiegać od ustaleń z laboratorium.
A zatem wartość widniejąca na tabliczce znamionowej stanowi jedynie informację orientacyjną. Powinniśmy brać ją pod uwagę przy wyborze paneli, jednak musimy pamiętać, że wydajność paneli będzie się zmieniać w zależności od nasłonecznienia, warunków pogodowych, obecności zacienienia oraz innych niezależnych od nas czynników.
Ile energii wytworzą panele o konkretnej mocy
Moc instalacji opisuje się zazwyczaj parametrem kWp (Kilowatopik). Moc inwertera wyraża się z kolei w kilowatach (kW). Aby uniknąć niepotrzebnych pomyłek, warto rozróżniać wszystkie skróty i wartości.
Podczas tworzenia projektu instalacji PV może pojawić się pytanie, ile paneli potrzeba na pokrycie zapotrzebowania na 1 kW energii? Zazwyczaj są to 3 panele fotowoltaiczne. Dzięki takiemu zestawieniu uzyskamy 1000 kWh energii w ciągu całego roku.
Oczywiście przeciętne gospodarstwo domowe będzie wymagało montażu większej liczby paneli PV. Dużą popularnością w Polsce cieszą się instalacje o mocy 4, 5, a nawet 6 kW. Roczne zapotrzebowanie domów jednorodzinnych oscyluje w granicach 4000 do 6000 kWh. Aby uzyskać precyzyjną ilość prądu, należy przemnożyć liczbę paneli przez wartość oczekiwanej mocy wyrażonej w kW. Trzeba przy tym pamiętać, że z czasem wydajność modułów spada o kilka procent, stąd też warto mieć ten fakt na uwadze, czyniąc obliczenia.
Jak dobrać panele fotowoltaiczne pod względem mocy
Określając zapotrzebowanie naszego domu na energię elektryczną, powinniśmy zacząć od przeanalizowania opłat za prąd z ostatniego roku. Nieocenionym wsparciem okażą się tutaj rachunki z minionych 12 miesięcy. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie instalacji PV, warto zwrócić się do doświadczonej grupy specjalistów, którzy pomogą przygotować projekt, udzielą wsparcia w zakresie odpowiedniego doboru mocy, jak również zaproponują dobrej jakości sprzęt oraz profesjonalny montaż.
Chociaż instalacja fotowoltaiczna uchodzi za bardzo opłacalną, nie warto szukać oszczędności na sprzęcie oraz elementach montażowych. Lepszym sposobem na zwiększenie opłacalności inwestycji jest skorzystanie z dofinansowania. Nie powinniśmy również oszczędzać na samych panelach. Ich liczba powinna odzwierciedlać faktyczne zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Zbyt mała liczba paneli doprowadzi do sytuacji, w której będziemy musieli pobierać prąd z sieci energetycznej, za co poniesiemy narzucone przez nią opłaty.
Jak zwiększyć uzyski z instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoletnia. Dlatego warto dobrze zaplanować jej umiejscowienie, jak również precyzyjnie określić zapotrzebowanie na moc. Istotnym aspektem jest możliwie najlepsze wyeksponowanie paneli na działanie promieni słonecznych. Należy tu przede wszystkim unikać zacienienia, jak również zadbać o nachylenie paneli pod odpowiednim kątem.
Pochylone panele łatwiej ulegają samo oczyszczeniu z zabrudzeń zalegających po opadach śniegu oraz deszczu. Pamiętajmy, że różnego rodzaju pozostałości na powierzchni paneli obniżają ich wydajność. Dobrze więc dbać regularnie o ich czystość, jak również przeprowadzać prace serwisowe. Po upływie jakiegoś czasu od instalacji może się okazać, że moduły nie spełniają naszego zapotrzebowania na prąd. W takiej sytuacji istnieje możliwość rozbudowy elektrowni solarnej przy zastosowaniu odpowiednich zasad.

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Skorzystaj z kalkulatora online i zobacz o ile mniej możesz płacić.
Sprawdź obliczeniaMasz pytania? Poproś o pomoc naszego doradcę.

Adam Tomasiewicz
Ekspert ds. fotowoltaiki- • Doświadczenie w branży fotowoltaicznej 7 lat.
- • Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.